Food Stylist & Yemek Fotoğrafçılığı & Yemek Stilistliği - İletişime Geçin!

Food Stylist & Yemek Fotoğrafçılığı & Yemek Stilistliği

Yemek Stilistliği son zamanlarda iyice popüler olan ve oldukça ilgi çeken bir konu haline geldi.

[cmtoc_table_of_contents]

Yemek sitilistliği (Food Stylist) Sözlük Anlamı

Dergide & Gazete & Offline & Online & Reklamlarda olduğu gibi profesyonel olarak fotoğraflanacak yiyecekleri en uygun şekilde ayarlayan kişiye denir.

İki şekilde ele alınabilir.

  • (Yemek) dergilerde, aşçılık kitaplarında vb. Kullanılan fotoğraflara yiyecek hazırlayan kişi
  • (Meslek) dergilerde, yemek kitaplarında vb. Kullanılan fotoğraflara yiyecek hazırlayan kişi

Yemek Fotoğrafçılığı (Food Photographer) Nedir?

Yemek fotoğrafçılığı, yemeklerin çekici natürmort fotoğraflarını oluşturmak için yapılan bir tür fotoğrafçılık çeşididir. Ürünleri reklamlarda, dergilerde, ambalajlarda, menülerde veya yemek kitaplarında kullanılan ticari alanlarda kullanılması için özel şekilde dizayn edilir. Profesyonel gıda fotoğrafçılığında genellikle bir sanat yönetmeni, bir fotoğrafçı, bir yemek stilisti ve prob stilisti olur.

Reklamda, gıda fotoğrafçılığı genellikle reklamı yapılan gıdaların çekiciliğini artttırmak veya büyüklüğünü özellikle abartılması konusunda teknikler kullanılır.  Fast food çekerken bu yöntem çok sık kullanılır.

Yemek Stilistlinin (Food Stylist) Görevi Nedir?

Yemek stilistinin ana rolü, fotoğraf çekilirken yiyeceklerin çekici görünmesini sağlamaktır. Bir stilistin yiyecekleri dikkatlice ve ustaca düzenlemek için harcayacağı zaman ve çaba sayesinde harikalr yaratılabilir. Stilistin sunma şekli ile bir ev aşçısının hazırladığı görüntüden oldukça farklıdır. Füzyon mutfağı ile igilenen şefler görüntüye oldukça önem vermektedir. Onların hazırladığı tasarımların albenisi oldukça yüksel olabilmektedir. Yemek stilistliği tamamen know-how konusuyla alakalıdır. Yemeğin nasıl harika bir fotoğrafa çevrilebileceği stilist tarafından tasarlanır.

Genellikle yemek stilistleri mutfak eğitimi almaktadır. Bazıları profesyonel şeflerdir (Halil Şefimiz bu konuda bir çok marka ile çalışmaktadır). Beslenme ve pişirme teknikleri bilgisine ek olarak, yemek stilistleri aynı zamanda uygun şekilde ürünleri çok iyi gösterebilecek  yan ürün alışverişinide yapabilmelidirler. Özetle yaratıcı profesyoneller olarak bitmiş fotoğrafı tasarlarlar ve yiyecekleri buna göre şekillendirirler.

Yemek Fotoğrafçılığında Kurulum Nasıl Olur?

Gıda fotoğrafçılığı süreci ilk olarak yiyecek ve malzemelerin satın alınmasıyla başlar. Görsel olarak en mükemmel ve taze gözüken gıda maddeleri seçilir ve genellikle yedek olarak birden fazla ürün alınır. Sonuç olarak, yiyecek ve malzemelerin satın alınması çok zaman alan bir süreçtir. Satın alınan tüm öğelerin en iyileri seçilerek bir ortam yaratılır.

Profesyonel bir fotoğraf stüdyoda kontrollü aydınlatma koşullarında veya doğal ışık altında gerçekleştirilebilir. Işık, arka plan ve ortam, yiyecekleri dikkatinizi dağıtmadan mümkün olduğunca çekici bir şekilde sunacak şekilde özenle hazırlanmalıdır. Arka planın rengi ve dokusu, gıdanın etkin bir şekilde tamamlanmasına ve aydınlatmasına yardımcı olacak şekilde seçilmelidir.

ShutterStock’ta Satın alabileceğiniz Görseller için TIKLAYIN↵

Projeler, Reklamlar, Yemek Fotoğrafçılığı, Influencer Çalışmaları, Video Çekimleri ya da İstekleriniz için Bizimle İletişime Geçin!

Adres: Nişantaşı/İstanbul

Email: halilsimir@gmail.com

Instagram: @gezginbirchef

Instagram