Şükran Günü (Thanksgiving)

Şükran Günü, Amerika, Kanada, bazı Karayip adaları ve Liberya’da çeşitli tarihlerde kutlanan ulusal bayramdır. Bir önceki sene gelen hasat için teşekkür ve nimet duymanın kutlanmasıdır. Bazı ülkelerde (Japonya ve Almanya)  bugün için özel festivaller yapılmaktadır. Dini bir alt yapısı olmasına rağmen laik bir tatil olarak kutlanmaya başlanmıştır. 

  • Kanada: ekim aynın ikinci pazartesi
  • Amerika: Kasım aynının ikinci pazartsi günü
  • Diğer günlerde de farklı ülkelerde kulanır. 

Şükran Günü Nereden Geliyor? & Şükran Gününün Tarihi

Kuzey Amerika’daki tarihi Protestan Reformu’ndan kalma İngiliz geleneklerine dayanmaktadır. Daha sonrada bir çok dine yayılmıştır.  Ayrıca,  Amerika’nın doğu bölgesindedeki hasat, modern Şükran Günü tatilinin kutlandığı Kasım ayının sonundan çok önce gerçekleşmesine rağmen, bir hasat festivalinin özelliğini de sahiptir.

İngiliz geleneğinde, Şükran Günü, VIII. Henry döneminde İngiliz reformu sırasında ve Katolik takviminde çok sayıda dini bayramlara tepki olarak önem kazanmıştır.

Şükran Günü Neler Yenir? 

Asıl ilgilendiğimiz alan olarak şüktan gününde neler yenir kısmına gelince en yaygın yiyecek hindidir. Özellikle kalabalık aileler bir araya gelir ve masalarını bir  hindi eşlik eder. Ayrıca turta yenmeside oldukça yaygındır. Şimdi sizlerle hindi ve turta tariflerini paylaşıyoruz. 

Hindi Tarifi ↵

Turta Tarifleri ↵

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.