Antioksidan Nedir, Vücuda Faydaları Nelerdir?

Antioksidanlar, vücudumuzun hücrelerini ve dokularını zararlı moleküller olan serbest radikallerin etkilerinden koruyan maddelerdir. Peki, antioksidan nedir ve vücuda faydaları nelerdir? 

 1. Serbest Radikallerle Savaş: Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresi azaltarak hücre ve dokuların korunmasına yardımcı olur. Bu, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve yaşa bağlı hastalıkların önlenmesine katkıda bulunur.

 2. Kanser Riskinin Azaltılması: Oksidatif stres, DNA hasarına yol açarak kanser hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunabilir. Antioksidanlar, bu hasarı önleyerek kanser riskini azaltır.

 3. Kalp Sağlığı: Antioksidanlar, kolesterolün oksidasyonunu engelleyerek kalp hastalıkları riskini azaltır. Aynı zamanda, damar sağlığını koruyarak kan dolaşımını düzenler ve kalp sağlığını destekler.

 4. Bağışıklık Sistemi: Antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı direnci artırır. Bu, daha sağlıklı bir yaşam sürmemize yardımcı olur.

 5. Beyin Sağlığı ve Hafıza: Oksidatif stres, beyin hücrelerinin işlevlerini bozarak hafıza kaybına ve nörolojik hastalıklara neden olabilir. Antioksidanlar, beyin hücrelerini koruyarak hafızayı güçlendirir ve Alzheimer gibi hastalıkların riskini azaltır.

 6. Göz Sağlığı: Antioksidanlar, göz sağlığını koruyarak katarakt, makula dejenerasyonu ve diğer göz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

 7. Cilt Sağlığı: Antioksidanlar, cilt hücrelerini serbest radikallerin zararlarından koruyarak cildin yaşlanmasını yavaşlatır ve kırışıklık oluşumunu azaltır.

Adını sıkça duyduğumuz, beslenme planında mutlaka yer verilmesi gerektiğini öğrendiğimiz antioksidanlar hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? 

Antioksidan nedir, antioksidanların faydaları nelerdir, hangi besinler antioksidanlar bakımından zengindir; gibi vücut için çok faydalı olan antioksidanlar hakkında birçok bilgiyi yazımızın devamında öğrenebilirsiniz. Buyurun, detaylara… 

 • Antioksidan Nedir?

Antioksidan, vücutta üretilen veya gıdalardan sağlanan faydalı bileşiklerdir. Canlı organizmalardaki toksinleri atmaya yardımcı olur. Hücre hasarlarını önlemek gibi birçok aşamada yer alıp organların daha sağlıklı bir işleyişte ilerlemesine katkıda bulunur. 

 • Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir

Uzun yıllar boyu olduğunuzdan daha genç görünmek istiyorsanız anahtarınız, antioksidanlar olmalı. Antioksidanlar, yaşlanmanın en önemli kaynağı olan serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Hücrelere verilen hasarı azaltıp ciltte kırışıklıklar oluşmamasına yardımcı olur. Siz de daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için antioksidanlardan yardım alabilirsiniz

 • Hastalıkları Önlemeye Yardımcı Olur

Hastalıklardan uzak bir yaşam sürebilmek için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak önemlidir. Bunun için de antioksidanlar bakımından zengin bir şekilde beslenmek gerekir. Antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendirip vücudun gripten kansere tüm hastalıklara karşı iyi bir şekilde korunmasına yardımcı olur

 • Sivilcelerden Kurtarır

Kadın ya da erkek fark etmeksizin birçok insanın ortak problemi, sivilcelerdir.

Serbest radikallerin sebep olduğu sivilcelere karşı da antioksidanlarla savaş açmak mümkündür. Antioksidanlar serbest radikalleri engellemeye yardımcı olarak sivilce oluşumunu azaltmakta etki gösterir. En etkili antioksidanlardan olan C vitamini sayesinde inflamasyondan kurtulabilir, E vitamini sayesinde mevcut sivilcelerin iz bırakmasını önleyebilirsiniz.

 • Saçları Güçlendirir

Güzel bir görünümün ilk koşullarından biri de sağlıklı saçlara sahip olmaktır. Saçlarınız ne kadar güçlü olur ne kadar hoş görünürse dış görünüşünüz de o kadar öne geçebilir. Antioksidanlar, saçlarınız için de şahane bir kaynaktır. Beslenme eksikliğinden olumsuz etkilenen saçlarınızı siz de antioksidanlar sayesinde sağlıklı güzelliklerine kavuşturabilirsiniz.

Antioksidan Zengini Besinler Hangileridir?

Antioksidan bakımından zengin bir beslenme düzeni oluşturmak istiyorsanız bu bilgiler işinize yarayabilir. İşte, antioksidan zengini besinlerden bazıları:

 • Ceviz: Sağlıklı yağ bakımından zengin olduğunu bildiğimiz ceviz, aynı zamanda mineral ve antioksidan kaynağıdır. 

 • Yaban Mersini: Koyu renkli birçok besin gibi yaban mersini de iyi bir antioksidan kaynağıdır. 

 • Bitter Çikolata: Tatlı krizlerini dindirmek için en sağlıklı yardımcılardan olan bitter çikolata, yüksek oranda kakao içeriği sayesinde iyi bir antioksidan kaynağıdır.

 • Enginar: Karaciğer sağlığı denince akla gelen en güçlü besinlerden biri olan enginar, bu özelliğini yüksek antioksidan etkisine borçludur.

 • Kırmızı Lahana: Turşu ve salata haliyle sofraları süsleyen kırmızı lahana, güçlü antioksidan kaynaklarından biridir.

Siz de bu besinlere sofranızda sıkça yer vererek sağlığınızda güzel değişimler yaratabilirsiniz!

Bizi Takip Edin!

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.