Antioksidan Nedir, Vücuda Faydaları Nelerdir?

Antioksidan Nedir, Vücuda Faydaları Nelerdir?

Adını sıkça duyduğumuz, beslenme planında mutlaka yer verilmesi gerektiğini öğrendiğimiz antioksidanlar hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? 

Antioksidan nedir, antioksidanların faydaları nelerdir, hangi besinler antioksidanlar bakımından zengindir; gibi vücut için çok faydalı olan antioksidanlar hakkında birçok bilgiyi yazımızın devamında öğrenebilirsiniz. Buyurun, detaylara… 

  • Antioksidan Nedir?

Antioksidan, vücutta üretilen veya gıdalardan sağlanan faydalı bileşiklerdir. Canlı organizmalardaki toksinleri atmaya yardımcı olur. Hücre hasarlarını önlemek gibi birçok aşamada yer alıp organların daha sağlıklı bir işleyişte ilerlemesine katkıda bulunur. 

  • Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir

Uzun yıllar boyu olduğunuzdan daha genç görünmek istiyorsanız anahtarınız, antioksidanlar olmalı. Antioksidanlar, yaşlanmanın en önemli kaynağı olan serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Hücrelere verilen hasarı azaltıp ciltte kırışıklıklar oluşmamasına yardımcı olur. Siz de daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için antioksidanlardan yardım alabilirsiniz.
 

  • Hastalıkları Önlemeye Yardımcı Olur

Hastalıklardan uzak bir yaşam sürebilmek için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak önemlidir. Bunun için de antioksidanlar bakımından zengin bir şekilde beslenmek gerekir. Antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendirip vücudun gripten kansere tüm hastalıklara karşı iyi bir şekilde korunmasına yardımcı olur.
 

  • Sivilcelerden Kurtarır

Kadın ya da erkek fark etmeksizin birçok insanın ortak problemi, sivilcelerdir.

Serbest radikallerin sebep olduğu sivilcelere karşı da antioksidanlarla savaş açmak mümkündür. Antioksidanlar serbest radikalleri engellemeye yardımcı olarak sivilce oluşumunu azaltmakta etki gösterir. En etkili antioksidanlardan olan C vitamini sayesinde inflamasyondan kurtulabilir, E vitamini sayesinde mevcut sivilcelerin iz bırakmasını önleyebilirsiniz.

  • Saçları Güçlendirir

Güzel bir görünümün ilk koşullarından biri de sağlıklı saçlara sahip olmaktır. Saçlarınız ne kadar güçlü olur ne kadar hoş görünürse dış görünüşünüz de o kadar öne geçebilir. Antioksidanlar, saçlarınız için de şahane bir kaynaktır. Beslenme eksikliğinden olumsuz etkilenen saçlarınızı siz de antioksidanlar sayesinde sağlıklı güzelliklerine kavuşturabilirsiniz.


Antioksidan Zengini Besinler Hangileridir?

Antioksidan bakımından zengin bir beslenme düzeni oluşturmak istiyorsanız bu bilgiler işinize yarayabilir. İşte, antioksidan zengini besinlerden bazıları:

  • Ceviz: Sağlıklı yağ bakımından zengin olduğunu bildiğimiz ceviz, aynı zamanda mineral ve antioksidan kaynağıdır. 

  • Yaban Mersini: Koyu renkli birçok besin gibi yaban mersini de iyi bir antioksidan kaynağıdır. 

  • Bitter Çikolata: Tatlı krizlerini dindirmek için en sağlıklı yardımcılardan olan bitter çikolata, yüksek oranda kakao içeriği sayesinde iyi bir antioksidan kaynağıdır.

  • Enginar: Karaciğer sağlığı denince akla gelen en güçlü besinlerden biri olan enginar, bu özelliğini yüksek antioksidan etkisine borçludur.

  • Kırmızı Lahana: Turşu ve salata haliyle sofraları süsleyen kırmızı lahana, güçlü antioksidan kaynaklarından biridir.

Siz de bu besinlere sofranızda sıkça yer vererek sağlığınızda güzel değişimler yaratabilirsiniz!

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.