Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek otu, Nigella Sativa bitkisinin tohumlarıdır. Börekten salataya birçok tarifin son dokunuşu olan şahane bir tamamlayıcıdır. Lezzetinin yanı sıra sağlık için birçok faydası da mevcuttur. Sadece tane hali değil, yağ hali de âdeta bin derde devadır. Yazımızın devamında çörek otu yağının faydalarını öğrenebilirsiniz. Gelin, detaylara birlikte bakalım… 

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çörek otu, bağışıklık sistemi için önemli bileşenler bakımından zengindir. Bu sayedeörek otu yağı da bağışıklık güçlendirmeye birebirdir. Bağışıklık hücrelerini artırarak grip, soğuk algınlığı gibi birçok hastalığa karşı koruma sağlar. Siz de düzenli olarak çörek otu yağı tüketerek hastalıklardan korunabilirsiniz. 

  • Cildi Güzelleştirir 

Cilt problemlerinden kurtulup güzel bir cilde sahip olmanın hayalini luruyorsanız çörek otu yağını en iyi yardımcınız olarak seçebilirsiniz. Çörek otu yağı, içeriğindeki cilt sağlığı ve güzelliği için önemli olan vitaminleri, mineralleriyle cilde kusursuz bir görünüm kazandırır. Cildi nemlendirir, lekeli görünümün yok olmasına yardımcı olur.  

  • Kolesterolü Dengeler

Kalp ve damar hastalıklarının en büyük tetikçisine karşı çörek otuyla gardınızı almak ister misiniz? Çörek otu yağı, içerdiği linoleik ve oleik asitler sayesinde kötü kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. 

  • Saçları Güzelleştirir

Çörek otu yağı, içerisinde bulundurduğu “timokinon” isimli madde sayesinde saçların uzamasına yardımcı olur. Aynı zamanda saç derisi sağlığını iyileştirerek kepek, egzama, yara gibi oluşumların önüne geçer. Siz de daha sağlıklı, çabuk uzayan, parlak ve yumuşak saçlara sahip olabilmek için çörek otu yağından faydalanabilirsiniz. 

  • Metabolizmayı Hızlandırır

Çörek otu yağı, metabolizmanın hızlanmasına katkıda bulunur. Bu sayede kilo vermeyi hedefleyen birçok insanın amacına daha kolay ulaşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda insülin seviyesini dengeleyerek açlık hissini kontrol altına alır. Bu sayede diyet sürecinin daha rahat geçmesini sağlar. Siz de kilo vermek istiyorsanız çörek otu yağından yardım almayı deneyebilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Zararları Var mıdır?

Çörek otu yağı, doğal mucizelerden biri olsa da yanlış kullanımlarda bazı bünyelere zarar verebilir. Bu nedenle tüketim miktarına dikkat edilmeli, kullanım öncesinde mutlaka doktora danışılmalıdır. İlaç kullananlar, hamileler, emzirenler, mide rahatsızlıkları olanların çörek otu yağından uzak durmasının gerekebileceği unutulmamalıdır. 

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağının faydalarını öğrenenlerin en çok merak ettiği diğer soru da çörek otu yağının nasıl kullanıldığıdır. Çörek otu yağını eczanelerden jel kapsül şeklinde temin edip takviye olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kürlere, kremlere, losyonlara, şampuanlara ekleyerek ya da diğer yağ çeşitleriyle karıştırarak kullanabilir, faydalarından yararlanabilirsiniz.