Makarnanın Tarihi & Üretim Yöntemleri Nelerdir?

Makarna Nedir? & Makarnanın Tarihi

Makarna un ve irmik ile üretilen farklı şekil ve büyüklükte olan ürünlere verilen isimdir. Makarnanın Tarihi ile başlayalım. Bazı iddalar makarnanın (noodle)  Marco polo tarafından 13.yy sonunda asya seyahati dönüşünde getirildiğini idda eder. Bazı iddalar ise makarnanın (eriştenin) Marco Polonun asya seyahatinden çok önce var olduğunu  idda eder. İtalyanın Etruria bölgesinde yaşamış M.Ö 6.yy kadar varlığını sürdürmüş, Ertükslerin el işlerinde kullandıkları şekillerin, italyan makarna şekillerine benzerlikleri buna delil olarak gösteriliyor ve makarna ifadesi asıl 2. dünya savaşında sonra daha sık kullanılmaya başlanıyor. Makarnalar bugün ise dünyanın her yerinde sıklıkla kullanılan ve herkes tarafından sevilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Gerek evlerde gerekse de restoranlarda en çok sıklıkla tüketiliyor.

Makarna Üretim Yöntemleri Nelerdir?

Buna istinaden italyan tipi makarnalar buğday unu ve su veya yumurta ile mayalandırılmış hamurdan oluşuyor. Makarna üretiminde temel iki yöntem kullanılmaktadır. 

  • Birinci yöntem; Yoğurulup açılan ve şekil verilen hamurlardan üretilen makarnalar.
  • İkinci Yöntem; Kıyma makinesine benzeyen bir makine yardımı ile preslenerek şekil verilip kesilerek üretilen yöntem.

Makarnaları  hazırlarken ister taze, ister kurutulmuş olarak kullanabiliriz.

Makarna Yapımında Kullanılan Unlar Nelerdir?

Yüksek kalite ile üretilen ve kurutulan makarnalarda bol miktarda protein içeren durum buğdayının işlem görmesi ile üretilen semolina unundan üretilir. Neden semolina unu diyecek olursak, semolina ununun içerisinde bulunan yüksek orandaki gluten sayesinde, makarnanın pürüzsüz ve sağlam bir makarna üretilmesinde yardımcı olur. Sadece semolina unundan üretilen makarnalar protein bakımdan yüksek oldukları için biraz sert olur ve hamuru işlemesi bir o kadar zordur, bu nedenle makarnalar genel olarak , semolina un ve normal un karıştırılarak hazırlanır. Böylelikle hem hamuru işlemesi kolay hemde daha yumuşak bir tat elde edilmiş olur.

Makarna Şekilleri Nelerdir?

Yüzlerce makarna çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler kalınlık, uzunluk genişlik veya farklı şekillerde hazırlanabilir. Makarnaların şekillerine göre makarna sosu çeşitleri de değişim gösterebilir. Bazı makarnalar için hafif sos bazı makarnalar için ise taneli ve yoğun soslar kullanılabilir. Makarnalar aynı zamanda hamura, ıspanak domates vb malzemelerde eklenerek hazırlanabilir. 

Makarna Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Makarna alırken makarnaların mutlaka kuru ve iyi paketlenmiş, Paketlerde yırtık ve böceklenme olup olunmadığına dikkat edilmelidir.Serin ve kuru bir yerde saklanmalı ve koşullara uygun olunduğunda 3 aya kadar sıkıntısız bir şekilde depolanabilir.

Taze yapılan makarnalarda ise saklama koşulları, taze makarnayı en geç 2 gün içerisinde tüketmelisiniz. Soğutucu veya derin dondurucuda 2 haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Makarna Tarifleri için Tıklayın

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.