Ketojenik Beslenme & Ketojenik (Keto) Diyet

Ketojenik Beslenme Nedir? & Ketojenik Diyet Nedir? & Keto Diyeti Anlama Gelir?

Vücudun enerji için karaciğerde keton üretmiş olduğu düşük karbonhidratlı bir diyet ve beslenme türüdür. Ketojenik beslenme vücudun enerji için kullanmakta olduğu karbonhidratı en aza indirerek yağ ve protein tüketimini arttırmaya yönelik bir diyet ve beslenme programıdır.

Genel olarak karbonhidrat ağırlıklı beslenen bir kişi insülin ve glikoz üretir bu durum ise vücut için enerjiye dönüştürülen en kolay besindir.Vücudun enerji harcamak için ilk yakıt seçeneği glikoz olduğu için yağ yakımı 2. planda kalır ve böylelikle vücutta yağ depolanır. Bu durum ise sizin kilo almanıza neden olur. Eğer kişi vücut için 1. enerji kaynağı olan glikozu arttıracak olan karbonhidratı almaz ise vücut bu sefer 2. yakıt seçeneği olan yağı seçecektir ve bu durumda ise kişi kilo vermeye başlayacaktır.

Ketojenik diyette ikinci seçenek olan yağ yakımını sağlayan bir diyet türü olmakla birlikte vücuda alınan karbonhidratın en aza indirgemesini hedefler.

Ketojenik diyet aynı zamanda sadece zayıflama için değil bir çok hastalığın iyileşmesinde ve hastalıklara karşı kalkan oluşturmada önemli bir rol oynamaktadır.

Bu hastalıklardan başlıcaları şu şekilde sıralanabilir.

Ketojenik Diyetin İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir? 

  • Kansere karşı olumlu şekilde bir etkisi olduğu
  • Sivilce tedavisinde etkisi olduğu
  • Zayıflamaya etkisi olduğu
  • Epilesi hastalığına karşı etkili olduğu
  • Kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğu
  • Zihinsel odaklanma sağladığı 

Gibi hastalıkların iyileşmesinde yardımcı olduğu söylenilmektedir.

Diyet hakkında yazılarımız sizlerle↵

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.