Bitter Çikolata Sağlıklı mı? Diyette Yenir mi? Ne Kadar Tüketilir?

Lezzetli, baştan çıkarıcı ve bir o kadar da tartışmalı bir konu: Bitter çikolata! Acaba bu koyu, etkileyici lezzet, gerçekten de sağlıklı mı? Peki ya diyet yapanlar, bitter çikolatadan nasıl faydalanabilir ve onu ne kadar tüketmeli?

Çikolatanın adı geçtiğinde, birçok insanın aklına ilk olarak sütlü ve şekerli versiyonları gelir. Ancak çikolata denince diyetisyenlerin ve sağlık uzmanlarının göz bebeği olan bitter çikolata, bu konuyu biraz daha karıştırıyor. Yüksek kakao oranı ve düşük şeker içeriği ile bilinen bitter çikolata, genel sağlığımıza etkileri bakımından sıkça gündeme gelir.

Bitter Çikolatanın Sağlık Yolculuğu

 • Kalp Dostu: Bitter çikolata, içerdiği antioksidanlar ile kalp sağlığını destekler mi?

 • Diyet Dostu mu?: Diyette olanlar, günlük kaç gram bitter çikolata tüketebilir?

 • Şeker ve Kalori: Bitter çikolatanın şeker ve kalori içeriği hakkında bilinmesi gerekenler.

Bitter çikolatanın sağlıkla dansı, içeriğindeki kakaonun oranına, şeker içeriğine ve elbette ki tüketim miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak merak edilen bir diğer konu da, bitter çikolatanın diyet süreçlerimizi nasıl etkilediği…

Yazımızın devamında, bitter çikolatanın sağlık üzerindeki etkilerini, diyette tüketimini ve tabii ki “ne kadar tüketmeliyiz?” sorusunun yanıtını detaylarıyla bulabilirsiniz. Sağlıkla, ve tabii ki biraz da çikolata ile kalın!

Hemen hemen herkesin dilinde ve her diyet yaptığımızda mutlaka karşılaştığımız soruların arasında gelen;

Bitter Çikolata Yararlı mıdır? & Bitter Çikolata Zararlı mıdır?

Bir çok ürün gibi yararlı ve zararları bardır. Aşağıda yazımızda konu hakkında bilgiler içermektedir. Aşağıdaki yazılarda daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz. 

Bitter Çikolata Diyet Yaparken Yenir mi?

Diyet yaparken yenebilir. Ama şeker hastalığı veya insülin direnci gibi durumlar varsa muhakkak hekime danışılması gerekmektedir. 

Bitter Çikolatayı Günde ne Kadar Tüketmek Gerekir?

Sağlık açısından bakıldığında 3 kareyi aşmamak gerekmektedir. Tabi yedikten sonra da tatlıyı o günlük unutun 🙂 

Aklınızdan geçen bütün bu soruların daha detaylı cevapları için tüm sorularınızın cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. 

İlk olarak tabi ki de her şeyin fazlası zarar olmakla birlikte günde 100 gramdan fazla alınan bitter çikolata zararlı olabiliyor. Yediğimiz 100 gramlık bir bitter çikolata günlük almamız gerek besin değerlerinin bir çoğunu tek başına karşılayabiliyor.

100 Gramlık bitter çikolata bulunan besin değerleri;

 • Demir: 11.7 miligram
 • Magnezyum: 225miligram
 • Protein: 7.77 gram
 • Potasyum: 710 miligram
 • Yağ: 42.65 gram
 • Çinko: 3.30 miligram

%60 Kakolu Bitter Çikolatanın 100 gr mında 565 kcal bulunmaktadır. Mümkün olduğunda kakaosu yüksek orandakileri yemek kalori açısından en mantıklı olanıdır.  

Tabi bitter çikolatanın içinde bulunduğu şekeri ve Sağlıksız, doymuş yağlar arsında olan kakao yağını da unutmamak gerekiyor. Ayrıca çok fazla tüketildiğinde kilo almaya da yardımcı olabiliyor. O yüzden siz siz olun fazla tüketmemeye çalışın ve uzmanların önerdiği günlük 20-30 gram bitter çikolata miktarını aşmayın.

Bir kaç kötü özelliğinden bahsettiğimiz bitter çikolatanın ve kakaonun şimdi de biraz yararlarından bahsedelim. Kakao yapılan araştırmalara göre kalp ve damar hastalıklarından dolayı ölümleri %50 oranında azalttığı görülmüş.

İçerdiği kateşin, polifenol ve flavanol maddeleri sayesinde, oldukça yüksek oranda antioksidan özelliğine sahiptir ve 100 grlık bitter çikolata vücudun ihtiyaç duyduğu

 • Demirin %60 ını 
 • Magnezyum ihtiyacının %58 ini karşılamaya yetiyor

Bizi Takip Edin!

Bitter Çikolata Sağlıklı mı? Bitter Çikolata Yararlı&Zararlı Mıdır? Bitter Çikolata diyette Yaparken Yenir mi? Bitter Çikolatayı ne Kadar Tüketmek Gerekir?

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.