Bitter Çikolata Sağlıklı mı? Diyette Yenir mi? Ne Kadar Tüketilir?

Hemen hemen herkesin dilinde ve her diyet yaptığımızda mutlaka karşılaştığımız soruların arasında gelen;

Bitter Çikolata Yararlı mıdır? & Bitter Çikolata Zararlı mıdır?

Bir çok ürün gibi yararlı ve zararları bardır. Aşağıda yazımızda konu hakkında bilgiler içermektedir. Aşağıdaki yazılarda daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz. 

Bitter Çikolata Diyet Yaparken Yenir mi?

Diyet yaparken yenebilir. Ama şeker hastalığı veya insülin direnci gibi durumlar varsa muhakkak hekime danışılması gerekmektedir. 

Bitter Çikolatayı Günde ne Kadar Tüketmek Gerekir?

Sağlık açısından bakıldığında 3 kareyi aşmamak gerekmektedir. Tabi yedikten sonra da tatlıyı o günlük unutun 🙂 

Aklınızdan geçen bütün bu soruların daha detaylı cevapları için tüm sorularınızın cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. 

İlk olarak tabi ki de her şeyin fazlası zarar olmakla birlikte günde 100 gramdan fazla alınan bitter çikolata zararlı olabiliyor. Yediğimiz 100 gramlık bir bitter çikolata günlük almamız gerek besin değerlerinin bir çoğunu tek başına karşılayabiliyor.

100 Gramlık bitter çikolata bulunan besin değerleri;

  • Demir: 11.7 miligram
  • Magnezyum: 225miligram
  • Protein: 7.77 gram
  • Potasyum: 710 miligram
  • Yağ: 42.65 gram
  • Çinko: 3.30 miligram

%60 Kakolu Bitter Çikolatanın 100 gr mında 565 kcal bulunmaktadır. Mümkün olduğunda kakaosu yüksek orandakileri yemek kalori açısından en mantıklı olanıdır.  

Tabi bitter çikolatanın içinde bulunduğu şekeri ve Sağlıksız, doymuş yağlar arsında olan kakao yağını da unutmamak gerekiyor. Ayrıca çok fazla tüketildiğinde kilo almaya da yardımcı olabiliyor. O yüzden siz siz olun fazla tüketmemeye çalışın ve uzmanların önerdiği günlük 20-30 gram bitter çikolata miktarını aşmayın.

Bir kaç kötü özelliğinden bahsettiğimiz bitter çikolatanın ve kakaonun şimdi de biraz yararlarından bahsedelim. Kakao yapılan araştırmalara göre kalp ve damar hastalıklarından dolayı ölümleri %50 oranında azalttığı görülmüş.

İçerdiği kateşin, polifenol ve flavanol maddeleri sayesinde, oldukça yüksek oranda antioksidan özelliğine sahiptir ve 100 grlık bitter çikolata vücudun ihtiyaç duyduğu

  • Demirin %60 ını 
  • Magnezyum ihtiyacının %58 ini karşılamaya yetiyor

Çikolata hakkında yazı ve tarifler sizlerle↵

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.