Reçel Yapımı & Reçel Hakkında Tüm Detaylar

Reçel Yapımı ve  Püf Noktaları Nelerdir?

Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan reçeller ile portakal, vişne, kabak, patlıcan, domates derken hemen hemen her meyve ve sebzeden reçel üretmek mümkün. Hazırsanız hemen reçel yapımı için püf noktalarına geçelim.

Reçel Yapımında Malzeme Nasıl Seçilir? 

  • Malzeme seçimi: Reçel yaparken en önemli nokta malzeme seçimi. Malzeme seçiminde tüm kullanılan ürünlerin doğal olmasına.Meyve veya sebzelerin olgun, ezik veya çürük üzerinde leke vb şeyler var ise ayıklanmalı ve buna dikkat etmek gerekmekte.

Reçel Yapımında Kavanoz Nasıl Seçilir? 

  • Kavanoz seçimi: Malzeme seçimi kadar kavanoz seçimide önem taşıyor. Kullanılacak olan kavanozun, küçük, cam ve çelik kapaklı olması ve iyice steril edilmesi gerekmektedir.Kavanozları steril ederken kapakları ile birlikte bulaşık makinesi veya 100 derecelik fırında steril edebilirsiniz.
  • Reçelde kullanılan suyun önemi: Hemen hemen çoğu reçel yapımında az yada çok su ilave etmek gerekiyor ve içine eklediğimiz suyun mutlaka klorsuz, kreçsiz ve dinlendirilmiş olması gerekmektedir
  • Reçelin kıvamı: Reçelin, şekerlenmemesi, kıvamı ve uzun süre durması için limon tozu veya limon suyu eklemek gerekmektedir.
  • Daha Güzel ve Aromatik tatlar için. Bazı reçeller çeşitleri için tarçın, yıldız anason, bazı meyvelerin çekirdekleri veya vanilya ilavesi yapılırsa, hazırlamış olduğunuz reçelin tadı ve rengi daha cazip ve güzel olur.
  • Püf Noktaları: Reçel yapmanın püf noktalarından bir kaçı da hazırlamış olduğunuz meyveleri şeker ile birlikte bir gece bekletmek, mutlaka tahta kaşık kullanmak, pişerken ara sıra karıştırmak, kaynama esnasında üzerinde oluşan köpükleri almak ve az miktarda tereyağ eklemek reçelinizin iyi olmasında yardımcı olur.
  • Kaynama noktası: Reçelin belirli bir kaynama noktası bulunmamaktadır. Kullanılan meyve ve sebzeye göre değişiklik gösterebilir, ama reçel dağılmıyor ve aktı halde kalıyorsa olmuş demektir.

Reçel Nasıl Saklanır? 

Peki reçeli güzelce yaptık, reçeli nasıl saklamak gerekir?

Reçeli yaptıktan sonra sıcak sıcak kavanozlara doldurup kapağını ters bir şekilde kapatın serin ve kuru bir yerde bekletin.

Şahane reçel tarifleri sizlerle↵

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.