Dry Aging Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuru Dinlendirme – Dry Aging Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir maddeler halinde aşağıda bulabilirsiniz. Etleri evde kuruturken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ipucu:

 1. Doğru et kesimini seçin: Antrikot, şerit biftek veya sığır filetosu gibi yüksek kaliteli, iyi işlenmiş sığır eti kesimlerini seçin. Bu kesimler, yaşlanma sürecinde etin nemli ve lezzetli kalmasına yardımcı olacak iyi bir yağ ve kas dengesine sahiptir.
 2. Eti uygun şekilde kesin: Etteki fazla yağı veya gümüş deriyi kesin. Bu, yaşlanma sürecinde bozulmayı ve bakteri üremesini önlemeye yardımcı olacaktır.
 3. Eti doğru sıcaklıkta tutun: Et, 34-38°F (1-3°C) arasındaki bir sıcaklıkta ve yaklaşık %85-90 nem oranında tutulmalıdır. Bu, enzimlerin ve bakterilerin kas liflerini ve bağ dokularını parçalaması ve bozulmasını önlemesi için ideal aralıktır.
 4. Nemi izleyin: Etin çok fazla kurumasını önlemek için nem seviyesi %85-90 arasında olmalıdır, bu da tatların çok yoğunlaşmasına ve etin çok sertleşmesine neden olabilir.
 5. Eti temiz tutun: Bakteri ve küf oluşumunu önlemek için et kancalarını ve damlama tepsisini düzenli olarak temizlediğinizden emin olun.
 6. Eti uygun süre boyunca yaşlandırın: Olgunlaştırma süresi etin türüne ve kesimine bağlı olarak değişir, ancak tipik olarak 7 ila 28 gün arasında değişir.
 7. Etin iç sıcaklığını kontrol edin: Eti tüketmeden önce, tüketim için uygun sıcaklığa ulaştığından emin olmak için iç sıcaklığı kontrol edin.
 8. Temizlenmiş bir ortamda saklayın: Buzdolabınızı ve kuru eskitme sürecinde kullanılan tüm ekipmanları temizleyin ve sanitize edin.

Dry Aging Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kuru dinlenme yapılan ortamda herhangi bir şey ya da gıda ürünleri olmaması gerekmemektedir. Et ortamda bulunan kokuları çekebilir ve istenmeyen tatlar ortaya çıkabilir.
 • Ortamda tahta ve benzeri ürünler olmamalı. Parçacıklar ete yapışabilir.
 • Tüm etlerin uygun şekilde havalanması için aralarında uygun boşluklar bırakılması gerekmektedir.
 • Asla derin dondurucu kullanılmamalıdır.
 • Dinlendirilen etlerin çevresinde yağ tabakası olmalıdır. Bu yağ tabakasının kalınlığı sayesinde bakteri üremesi o kadar aza indirgenir ve koruyucu bir görev görür.
 • Yağ tabakasının ince olması etin içindeki sıvı kaybını arttırır ki bu istenmeyen bir şeydir. Dış kokuların ete sinmesini durumunada fazla engel olamaz.
 • Dinlendirilen etlerin dış yüzeylerinde küf oluşumu beklenen bir durumdur. Küf olan kısımlar kesilip atılabilir.
 • Dinlendirme durumunda ortam sürekli bir kontrol altında olmalıdır. (ısı ve Nem gibi) Vantilatör sisteminin düzenli bir sirkülasyon ile etlere geldiğinden emin olunmalıdır.
 • Etlerin üstüne muhakkak dinleme tarihi bilgisi konulmalıdır. Kontrol açısından oldukça önemlidir.

Etin evde kurutulması riskli bir süreç olabilir ve bunu güvenli ve başarılı bir şekilde yapmak için önemli miktarda bilgi ve deneyim gerektirir. Uygun olmayan yaşlanma bozulmaya, bakteri üremesine ve gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilir. Yüksek kaliteli ve iyi kaynaklı et kullanmak da önemlidir.

Bizi Takip Edin!

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.