Emülsiyon Soslar : Mutfakta İhtiyacınız Olan Lezzet ve Kıvam Artırıcılar

Emülsiyon soslar, iki farklı sıvının karıştırılmasıyla oluşan ve mutfakta kıvam ve lezzet artırıcı olarak kullanılan sos çeşitleridir. Bu soslar, yemeklere zenginlik ve çeşitlilik katmanın yanı sıra, damağınıza hitap eden lezzetli deneyimler sunar. İşte emülsiyon soslar hakkında bilmeniz gerekenler.Emülsiyon teknik olarak birbirlerine kalıcı olarak karışması mümkün olmaya iki sıvının, birbirlerine kalıcı, yarı kalıcı yada geçici olarak karıştırılmasına emülsiyon denir.

Emülgator Nedir?

İki sıvının birbiri ile kalıcak olarak birleşmesini sağlayan üçüncü bir içeriğe emülgator denmektedir. Sos yapımında en sık kullanılan emülgator yumurta sarısıdır.

Emülsiyon Soslar Kaça Ayrılır?

Emülsiyon soslar ikiye ayrılır bunlar;

  1. Tereyağ bazlı soslar: Hollandaise ailesi, Beurre blanc sos 
  2. Sıvıyağ bazlı soslar 

Sıvı yağ bazlı soslar da kendi içerisinde ikiye ayrılır,

  1. Mayonez bazlı soslar, (Mayonez ve türevleri)
  2. Berrak sıvı yağlı soslar , Vinaigrette soslar 

Kalıcı Emülsiyon Soslar Nelerdir?

Kalıcı emülsiyon soslar bir emülgator yardımıyla hazırlanan soslardan. Kalıcı emülsiyon soslara örnek verecek olursak en iyi örnek mayonez ve türevleri olabilir.

Yarı Kalıcı Emülsiyon Soslar Nelerdir?

Genellikle pişmiş olan yumurta sarısına emülsifiye edilen tereyağı ilave edilen soslardır. Yine bu sos türüne örnek verecek olursak hollandaise ve türevleri uygun olacaktır.

Geçici Emülsiyon Soslar Nelerdir?

Bir emülgator kullanmadan hazırlanan soslardır. Yine bu sos türüne örnek verecek olursak vinaigrette ve türevleri uygun olacaktır.

Bizi Takip Edin!

 

 

 

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.