Evde Çıtır Soğan Halkası Nasıl Yapılır?

Hep söyleriz evde yapınca olmuyor diye. Dışarıdakiler her zaman daha lezzetli gelir bize. Aslında bir kaç ufak tefek yöntem ile sizde dışarıdakiler gibi soğan halkaları elde edebilirsiniz. Hemde düşündüğünüz kadar da zor değil emin olun. Şimdi biraz da olsun ikna edebildiysem hadi o zaman çıtır çıtır soğanları bizi bekler.

Fast food restaurantların sıkça karşılaşabileceğiniz ya da dondurulmuş olarak alabileceğiniz soğan halkalarını evde daha sağlıklı koşullarda yapabilirisiniz. 

Çıtır Soğan Halkasının Kökeni 

Soğan halkası başta Amerika olmak üzere dünyanın  geneline yayılmış bir atıştırmalık türüdür. Ekmek kırıntılarıyla soğanın birleşmesiyle ana yemek yanına keyifli bir atıştırmalık çıkar. 

Derin yağda kızartılmış soğan halkalarının kesin nereden geldiği net bir şekilde bilinmemektedir. New York Times Dergisi’nde 1933 yılında süte batırılmış ve daha sonra unla ve derin yağda kızartılmış soğanlara hakkına bir tarif paylaşılmıştır.

Fransız usulu Kızarmış Soğanları için bir tarifte 13 Ocak 1910’da Middletown, New York Daily Times’da yayınlanmıştır ama gene ilk kökeni olduğu iddia edilemez. 

Yaygın olan Soğan halkasının bahesedersek 1920’lerin başında Oak Cliff isimli biri Teksas’ta kurulan Kirby’s Pig Stand adlı restoranda son halini almıştır. 1940’lı yıllarda ABD’de 100’den fazla bölgede yer alan bir zamanlar gelişen zincir, aynı zamanda Teksas tostunun da yaratıcısı olduğunu iddia etmektedir. 

John Mollard’ın 1802 yemek kitabında yer alan “Parmesan Peynirli Kızarmış Soğan” adlı bir tarif içermektedir. Tarif, soğanları 1/2 halkalar halinde kesmeyi, un, krema, tuz ve karabiber ve permasan gibi bileşenler karıştırarak yapılmaktadır. 

Bizde şimdi en evinizde harika şekilde yapabilceğiniz bir tarifi paylaşıyoruz. 

Çıtır Soğan Halkası Tarifi

Çok lezzetli soğan halkası tarifini sizlerle paylaşıyoruz ↵

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.