Evde Çıtır Tavuk Nasıl Yapılır?

Hepimizin o dışarıda bayıla bayıla yediği, çıtır çıtır olan tavukları evde deneyip her zaman sonuçta hüsrana uğramışızdır. Bu yazımızla artık bu hüsrana son veriyoruz siz de dışarıda satılanlar gibi çıtır çıtır tavuklar yapabilirsiniz. İşin sırrı biraz özen biraz emek ve birazda toz patates püresinden geçiyor. Sonra tavukları kızgın yağa atıp çıtır çıtır yemek kalıyor. İşte her şey bu kadar basit.

Derin bir yava içerisinde ya da tavada kızartılan ve tavuk parçalarından oluşan bir yemektir. Genellikle çevresi ekmek parçaları veya pane bulanmış şeklidir. Bir çok tarifte tavuk kanatları kullanılmaktadır. Tavukları yağda kızartan ilk Avrupalılar ​​olan İskoçlardı. (Baharatlı ve çıtır şekilde yapmıyorlardı). Bu arada, bazı Batı Afrika halkları, mevsimsel kızarmış tavuk geleneklerine sahiptiler. Farklı kültürlerdeki tarifler birleştirilerek son hallerini almaya başladı. 

Çıtır Tavuk Kökeni ve Tarihi

İlk 1830 yıllarında Kızarmış Tavuk kelimesi Amerikan ingilizce kayıt edilmiş olup, 1860 ve 1870 yıllarında da bir çok yemek kitapların görülmeye başlanmıştır. Amerika’nın güney eyaletlerinde kızarmış tavukların kökenleri aslında İskoç ve Batı Afrika mutfaklarına dayanıyor.

Hadi o zaman hazırsanız hemen lezzeli tarife geçelim.

Çıtır Tavuk Tarifi

Siz de evinizde lezzetli mi lezzetli Popeye ya da KFC gibi ama tamamen kendi damak tadınıza göre bir yemek hazırlayabilirsinizi. Aşağıda tarfimizi paylaşıyoruz. 

Çıtır tavuk tarifimi sizlerle ↵

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.