İşinize Yarayacak 10 Pratik Mutfak İpuçları

Herkes profesyonel aşçı olmak zorunda değil ama bu pratik mutfak ipuçları ile birlikte herkes kendi mutfağının profesyonel aşçısı olabilir. O zaman hemen ipuçlarını uygulamaya geçelim…

Mutfak İpuçları

  1. Tereyağ kullandığınız yemeklerde mutlaka az miktarda zeytinyağ kullanın .
  2. Hazırlamış olduğunuz yemeğin tuzu fazla gelirse içerisine bir kaç adet soyulmuş patates eklerseniz, patates yemeğinizin fazla suyunu çekecektir.
  3. Et marine ederken mutlaka mutlaka zeytinyağ ile marine edin.
  4. Kurabiye hazırlarken hamuru önce buzdolabında 30 dk kadar bekletip, pişirirseniz kurabiyelerinizin daha kıtır ve olmasını ve pişerken yayılmamasını sağlar.
  5. Tavuk haşlarken haşlama suyuna bir adet kuru soğan, 1 diş sarımsak defne yaprağı ve tane karabiber ilave ederseniz tavuğunuzun ve suyunun daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.
  6. Patlıcanları kızartmadan önce tuzlu suda bekletirseniz patlıcanların daha az yağ çektiğini ve kararmadığını göreceksiniz.
  7. Pilav yaparken içerisine bir kaç damla limon suyu ve bir adet küp şeker ilave ederseniz pilavınızın daha beyaz ve tane tane olduğunu göreceksiniz.
  8. Soğanı kavururken içerisine bir miktar toz şeker eklerseniz soğanın lezzetini iki kat daha arttırmış olursunuz.
  9. Ciğer pişirirken ciğeri en fazla 3 dakika kadar pişirin. Böylelikle ciğeriniz daha sulu ve yumuşak olur.
  10. Ve son olarak, dışarıda yediğimiz patatesler neden böyle, evdekiler neden  böyle olmuyor diyorsanız işte size püf noktası. Patates kızartması yaparken ilk olarak dilimlenmiş patatesleri bolca yıkayın ardından düşük ısıda kızartın. oda sıcaklığında bekletin. Yüksek ısıdaki yağda tekrar kızartıp servis edin.

Temel mutfak bilgileri hakkında yazılarımız sizlerle ↵

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.