Veganlık ve Vejeteryanlık: İki Benzer Fakat Farklı Yaşam Tarzı

Hepimiz zaman zaman, veganlık ve vejeteryanlık kavramlarını duyarız, peki ya bu iki yaşam tarzı arasındaki farklar nelerdir? Hem veganlık hem de vejeteryanlık, hayvan hakları, sağlık ve çevre bilincine dayanır, fakat uygulamada bir takım belirgin farklara sahiptirler. İnsanlar genellikle bu terimleri birbirinin yerine kullanır, ancak aslında birbirinden farklı anlamlara gelirler. İşte size bu iki popüler diyet arasındaki temel farkları, avantajları ve olası zorlukları anlatan kapsamlı bir kılavuz!

Genel olarak hayvan ürünlerinin tüketilmediği bir diet türüdür. Günümüzde daha çok hayvan hakları konusunda hassas olan kişiler tarafından uygulanan bu diet. Dünya üzerinde gün geçtikçe artan bu diyeti uygulamayı bazı insanlar kimi zaman dini, felsefi inançlar, etik olan değerler, sağlık yada hayvan hakları konusundaki hassasiyetler insanları bu dieti uygulamaya teşvik etmiştir. Veganlık ve Vejeteryanlık hakkında yararlı olabileceğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Veganlık Nedir?

Veganlık, hayvan ürünlerinin tamamen dışlandığı bir yaşam biçimidir. Yani, veganlar et, süt, bal ve diğer tüm hayvansal ürünleri tüketmezler. Veganlık sadece beslenme ile sınırlı değil, aynı zamanda hayvanlar üzerinde test edilen ürünlerin kullanımını da reddeder.

Vejeteryanlık Nedir?

Öte yandan, vejeteryanlar genellikle eti dışlarlar fakat diğer hayvansal ürünleri tüketebilirler, örneğin süt veya yumurta. Vejeteryanlığın da kendi içinde farklı türleri vardır, bu türler kendi aralarında farklı beslenme kurallarına sahiptir.

Vegan ve Vejeteryan Tariflerle Sağlıklı Yaşam

Vegan ve vejeteryan tarifler, özellikle taze sebze ve meyveler üzerine kuruludur ve sağlık bilincine hitap eder. Blogumuzda, lezzetli ve sağlıklı yaşam tarzınızı destekleyecek birbirinden özgün tarifleri bulabilirsiniz.

Veganlık ve Vejeteryanlık

1. Vejeteryan Mutfak Nedir? & Vejeteryanlık Nedir?

Genel olarak beslenme şekilleri kurubaklagiller, sebzeler, tahıllar ve meyvelerdir. Et  yemezler ancak bazı hayvansal ürünleri tüketebilir durumdadırlar. 

2. Vegan Mutfak Nedir? & Vegan Nedir?

Et, yumurta, bal, süt, süt ürünleri ve balıklar gibi hayvansal ürünleri asla tüketmezler. Veganlar alınması gereken bazı vitaminleri de vitamin hapları ile karşılamalıdır.

  • Ovo vegeteryanlar; Kırmızı et, beyaz et, balık ve süt ürünlerini tüketmezler ancak yumurta yerler.
  • Pollo vegeteryanlar; Kırmızı etler, süt ve süt ile birlikte balıkta yemezler ancak kümes hayvanları yerler.
  • Lacto ovo vegeteryanlar; Balık, kümes hayvanları ve kırmızı et yemezler ancak yumurta süt ve süt ürünleri yerler.
  • Pesco vegeteryanlar; Kırmızı et,süt ürünleri ve kümes hayvanları tüketmezler ancak balık yerler.
  • Lacto vegeteryanlar; Kümes hayvanları balık ve kırmızı et yemezler ancak süt ve süt ürünleri, yumurta yerler.

Veganlık ve Vejeteryanlık Nedir? & Vejeteryan Mutfak Nedir? & Vejeteryanlık Nedir? & Vegan Mutfak Nedir? & Vegan Nedir?

Bizi Takip Edin!

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.