Kurban Bayramı’nın Yıldızı: Kavurma – Yapmanın 5 Püf Noktası 

Bu bayram da kurbanlar kesildi; ihtiyaç sahiplerine, konuya komşuya, eşe dosta pay edildi, geri kalanı da tencerenizle buluştuysa kavurma yapmanın püf noktalarına ihtiyacınız olabilir. Yazımızın devamında Kurban Bayramı’nda en iyi kavurmayı yapmanın püf noktalarına ulaşabilirsiniz. Detaylar sizlerle… 

  • Doğru Bölümlerini Kullanın

Nefis bir kavurma için öncelikle etin yağlı kısmının kullanılması gerekir. Et, kendi yağında kavrulur ve çok daha iyi bir sonuç verir. Dolayısıyla hangi hayvanın hangi bölümünü kullanacağınızı iyi bilmeniz gerekir. Kavurma için koyun ve kuzunun but ya da kol kısımlarını, dananın sırt ve kol-kürek kısımlarını tercih edebilir; bu bölümleri kuşbaşı doğradıktan sonra kavurmaya başlayabilirsiniz. 

  • Yumuşamasını Sağlayın

Kurban eti, özellikle yeni kesildiği zaman sert bir halde olabilir. İyi bir lezzet için bu sertliğini atılması önemlidir. Peki, nasıl? Kurban etini, kavurmaya hazırlamak için marine etmek iyi bir fikirdir. Eti pişirmeden önce yoğurt suyu, süt ya da sodanın içinde bekleterek etin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ancak protein ve lezzet kaybı olmaması için yoğurt suyu ya da sütün içinde maksimum 5-6 saat, sodanın içinde maksimum 2 saat bekletmeye dikkat edin. 

  • Yüksek Ateş Uygulayın

Kavurma yapmanın en önemli püf noktası, kısık değil yüksek ateş tercih etmektir. Kısık ateş, etin sulanmasına neden olup kavurmanın asıl amacını sekteye uğratır. Bu yüzden kavurma yapımına ilk birkaç dakika yüksek ateşle başlamanız gerektiğini unutmayın. Ardından etin rengi döndükten sonra ateşi kısabilir, tencere kapağı kapalı şekilde pişirmeye devam edebilirsiniz. 

  • Su Ekleyebilirsiniz

Kavurma yönteminin asıl amacı, etin kendi yağı ve lezzetiyle pişmesini sağlamaktır. Bu yüzden ek malzemeler pek tercih edilmez ancak kolay pişirme için su kullanımından yararlanabilirsiniz. Pişmesi, koyun ve kuzu etine göre daha zor olan dana etinin daha yumuşak olabilmesi için bir miktar su ekleyerek işinizi kolaylaştırabilir, sonucu iyileştirebilirsiniz. 

  • Lezzetlendirin

Kavurma işlemi sona yaklaştı, etler yeterince yumuşadıysa sıra geldi lezzetlendirmeye… Kavurma etin çok daha nefis olması için karabiber, kekik, kimyon, kırmızı pul biber gibi çeşitli baharatlardan ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda damak zevkinize göre defne yaprağı, sarımsak gibi seçeneklerin de özel bir aroma katacağını unutmayın. 

Şimdiden bol lezzetli, mutlu bayramlar! 

Bizi Takip Edin!

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.