Mısır Nasıl Pişirilir? & Mısır Nasıl Haşlanır?

Mısır nasıl pişirilir bir çoğumuzun sorduğu sorulardan birtanesi. En güzel lezzetlerinden olan mısırı sizde pişirirken hep aynı soruyorsanız…

  • Neden evdeki mısır dışarıdaki gibi olmuyor?
  • Neden hep sert oluyor?

diyorsanız işte size evde yumuşacık süt mısır nasıl yapılır püf noktaları ile bu yazıda açıklıyorum. 

Yumuşacık mısırlar yapmanın ilk aşaması orta sarılıkta ve içi sulu olan ve mümkünse kabuklu olan mısırları seçmekten geçer. Mısırlar iki farklı şekilde pişirebilirsiniz bunlar kabuklu veya kabuksuz bana göre ise kabuklu pişirmek mısırın daha lezzetli olmasını sağlıyor bunun için mısırların kabuklarını yarıya kadar açarak veya kabuklarını tamamen soyup, süt veya su ile birlikte tuz ilave ederek pişirebilirsiniz. Tabi ki de pişirirken püskülleri temizlemeyi unutmayın. Tencerenin yarısına kadar su ekleyip içerisine mısırları ve tuzu ilave ederek 45 dakika kadar mısırların sertliğine göre pişirebilirsiniz.

Peki Süt ile Mısır Nasıl Pişirilir?

Yumuşacık mısırlar yapmanın ilk aşaması orta sarılıkta ve içi sulu olan ve mümkünse kabuklu olan mısırları seçmekten geçer.Mısırların püsküllerini ayıklayıp kabuklarını ister yarıya kadar soyup ister tamamen soyabilirsiniz. Ama her zaman dediğim gibi kabukla pişirdiğinizde tadı daha lezzetli oluyor. En azından kabuklarını soyarak pişirecek olsanız bile kabuklarından 4-5 adet ekleyip, Düdüklü tencere veya normal bir tencerede kullandığınız tencerenin yarısına gelecek kadar suyu ilave edin 4 adet kesme şeker  1 yemek kaşığı tereyağ ve 1.5 su bardağı sütü ilave ederek ilk 30 dakika harlı ateşle daha sonra 20 dakika kısık ateşte pişirebilirsiniz.

Mısır içeren tarif ve yazılarımız sizlerle ↵

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.