Tayland’da Ne Yenir?

Tayland orta asyanın incilerinden olan harika bir ülkedir. Gerek yemekleri tarihi ve kültürü ile oldukça zengin bir ülke olan Tayland Çevresinden ve özellikle Ayutthaya Kraliyet mutfağından ötürü bir çok yerel ve özel lezzetleri vardır. Kendine özgü pişirme teknikleri kullanılan malzemelerin çeşitliliği ile bilinen Tay mutfağı aslında uluslararası alandada en çok bilinen ve tüketilen mutfaklar arasında yer alır. Tay mutfağının bu kadar çok tanınması aslında Vietnam savaşı sırasında Amerikan askerlerinin bölgede bulunup Tay mutfağı ile tanışması, şu an bile Tay mutfağının Fransız, İtalyan ve Çin mutfağından sonra bilinen en çok mutfak olmasına katkı sağlamıştır. Hadi o zaman gelelim Tay mutfağının en çok sevilen, tüketilen ve Tayland gezinizde mutlaka yemeniz gereken ürünlere.

1. Tom Yum Çorbası (Tom Yam Çorbası)

Tayland'da Ne Yenir? Tom Yum Çorbası

Tom yum çorbası genelde et suyu ile yapılan ve içerisinde karides yada tavuk eti bulunan. Limon otu vb baharatlar ile tatlandırılan ve dünya üzerinde neredeyse her ülke de yapılan bir yere denk geleceğiniz bir çorba türüdür. İçerisine mantar eklenerek de vejeteryan bir şekildede hazırlanan bu çorbayı eğer Tayland’a giderseniz Ayutthaya’daki Pranom Noodle da mutlaka denemenizi öneririm.

2. Pad Thai

Pad Thai tarifi & Tayland'da Ne Yenir?

Tayland sokak yemeği olan ve Tayland’ da en çok tüketilen neredeyse her sokak başında bulabileceğiniz çok lezzetli bir yemek türü. Pirinç eriştesi kullanılarak, tavuklu, sebzeli ve karidesli çeşitleri de bulunan bu harika lezzeti de Tayland’a gittiğiniz de Bangkok, Khoasan Road da sokak satıcılarından mutlaka deneyin derim.

3.Geng Kheaw Wan Gai (Yeşil Körili Tavuk)

Hafif acılı ve hindistan cevizi sütü ile yeşil körinin buluşmasından elde edilen ve en çok sevilen yemekler arasında bulunan yeşil körili tavuk tay mutfağında oldukça önemli bir yere sahip. Bu harika lezzeti de Tayland’a gittiğiniz de mutlaka deneyin derim.

4. Khao Phat

Khao Phat & Tayland'da Ne Yenir?

Tayland’da genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen bir yemek olan bu pilav çeşidi , sebzeli, tavuklu, yumurtalı ve domuz etli olarak bir çok şekilde hazırlanmaktadır. Bir çok yerde bulabileceğiniz bu özel lezzeti Tayland’a gittiğiniz de mutlaka deneyin derim.

5.Som Tam

Som Tam & Tayland'da Ne Yenir?

Tay mutfağının en önemli lezzetlerinden olan havuç, fıstık, susam, domates,  fasulye, palmiye şekeri, balık sosu ve biber ile papayanın lezzetli buluşmasını Tayland’a gittiğiniz de mutlaka deneyin derim.

6.Egzotik Meyveler

Egzotik Meyveler & Tayland'da Ne Yenir?

Tayland’ a yolunuz düşerse mutlaka yerel pazarlara uğrayıp egzotik meylerin tadına bakın derim, çünkü hepsi birbirinden lezzetli.

7.Tako

Tako & Tayland'da Ne Yenir?

Üsü ağacı yapraklarında servis edilen bir çeşit puding olan bu tatlı çeşidini Tayland’a gittiğiniz de mutlaka deneyin derim.

8.Sticky Rice With Mango

Sticky Rice With Mango & Tayland'da Ne Yenir?

Tayland’ın en özel tatlılarından olan ve iki saat kadar buharda pişen pirince hindistan cevizi sütü ile hazırlanan şerbet eklenip mango ile servis edilir. Tayland’a gittiğiniz de mutlaka deneyin derim.

9.Spring Roll

Spring Roll & Tayland'da Ne Yenir?

Ana malzemeleri karides, soya filizi, kabak, havuç, pirinç ve papaya olan bir çeşit börek türü olan bu lezzeti Tayland’a gittiğiniz de mutlaka deneyin derim.

10.Pineapple Rice

Pineapple Rice & Tayland'da Ne Yenir?

Et, tavuk, karides ve sebze ile hazırlanan tatlı ekşi tadı olan lezzetli bir yemek türüdür. Tayland’a gittiğiniz de mutlaka deneyin derim.

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.