En Ünlü Kore Yemekleri

[cmtoc_table_of_contents]

Son zamanlarda ülkemizde Kore severlerin sayısı artmaya başladı. Yaptıkları başarılı dizi, müzik ve yemekler konusunda Kore kültürü dünyaya hızlıca yayılmaya başladı. Merak edilen Kore Yemekleri listesi sizlerle. 

Kore Yemekleri

Haejang-Guk Tarifi - 해장국(Akşamdan Kalma Çorbası) & Kore Yemekleri & Çorbalar

1. Haejang-Guk – Akşamdan Kalma Yahnisi – Hangover Stew (해장국)

Güney Kore’nin en köklü alışkanlıklarından biri içmektedir. Bu nedenden dolayı içki öncesi, sonrası bir çok yemek alışkanlıkları edinmişleridir. Çok çeşitli baharatlar içeren çorbalar, güveç ve yahni çeşitleri. 

Akşamdan Kalma Yahnisi (Hangover Stew) içerisinde et suyu, lahana, fasulye filizleri ve turp gibi bir çok ürün içeren yahnisi içme sonrası yorgun beyinleri canlandırma konusunda harika bir seçim. 

Kimchi Tarifi (김치) & Kore Yemekleri & Lahana Turşusu

2. Kimchi (김치)

Yaklaşık 2000 yıl önce Silla Hanedanlığından çıkan çok ünlü yan yemek olan Kimchi neredeyse her Kore sofrasında ana yemeğin yanında baharat içeren bir yardımcıdır. Genel olarak ele alırsak fermente lahananın biber, sarımsak, zencefil ve yeşil soğan yatağında tuzlanması yöntemi ile yapılır. 

Gimbap restoranlarında kimchilerin daha popüler halleri yer alıyor. Farklı çeşitlerde yapılam kimichilerden bir kaçını paylaşıyoruz. El yapımı kimchilerde oldukça yaygın olarak satılmaktadır. 

  • ggakdugi (doğranmış turp kimchi)
  • Yeolmumul kimchi (çorbada yüzen turp saplarıyla yapılan daha az baharatlı kimichidir.)  

Sundubu-jjigae Tarifi (순두부 찌개) - Yumuşak Tofu Yahnisi & Kore Yemekleri

3. Sundubu-Jjigae (순두부 찌개) – Soft Tofu Stew –Yumuşak Tofu Yahnisi

Kore mutfağının çok popüler yemeklerinden biri olan ve içindeki kombinasyonlar sayesinde beklenmedik lezzetler sunan yahnisi sizlerle. Genel olarak tofu, istiridye ve baharatlı et suyu içermektedir. 

Midyenin lezzetini rahatlıkla alabildiğiniz, tofu içeren ve kaynayan yahnimiz ısıyı korumak için özel bir geleneksel kasede sunulur. Servis sonrasında yumurta servis edilir ve kabın içinde pişirilir. 

Samgyeopsal Tarifi (삼겹살) & Kore Yemekleri

4. Samgyeopsal (삼겹살)

Samgyeopsal bir restoranda yemek yemenin en iyi yanı atmosferdir. Bol bol soju ve bir ızgarada cızırtılı domuz eti şeritleri sonrasınsda “bir tane daha, lütfen!” Tam bir Kore geleneği. 
Marul, perilla yaprağı, dilimlenmiş soğan ve çiğ sarımsak kimchi ile servis edilir. ssamjang (‘doenjang‘ denilen soya ezmesi ve ‘gochujang‘ denilen biber ezmesi karışımı) veya susam yağında tuz ve karabiber karışımı ile lekelenir.

Jajangmyeon Tarifi (자장면) & Kore Yemekleri Tarifleri

5. Jajangmyeon (자장면)

Aslen bir Çin yemeği olmasına rağmen Koreye uygun hale getirilmiştir. Çinli selefine yalnızca bir benzerlik gösteren daha lezzetli bir verisyon haline geldi. Kore mutfağı düşünüldüğünde bu yemeğin olmazsa hiç birşeyin aynı olmayacağını söylemek bir eksiklik olmaz. Çoğu Koreli haftada en az bir kez yedikleri ve çok sevdikleri jjajangmyeon (jajangmyeon) bir çok kişinin favori yemekleri içerisindedir. 

Chimaek Tarifi (치맥)

6. Chimaek (치맥)

Korelielr için Chimaek, “tavuk, maekju (bira)” kısaltmasının bir araya gelmesiyle oluşan bir yemektir. Bu lezzetli yemekte şaşırtıcı derecede sıradan iki yiyecek bulunur: yani kızarmış tavuk ve bira 🙂
Tek başına yenilip içildiklerinde bu kadar lezzetli ve etkileyici olamayan bir araya gelerek oldukça şahane bir yemek ortaya çıkmaktadır. Ortak bir varlık olarak popülariteleri, her hafta sonu milyonlarca Koreli tarafından tüketilen görkemli bir kombinasyon sergiliyor.

youtube YouTube’da bizi takip edin! Yemek hakkında harika video ve tarifleri kaçırmayın.↵

instagram Instagram’da bizi takip edin! Yemek hakkında harika bilgileri kaçırmayın. ↵

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.