Yumurta Nasıl Haşlanır? & Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır?

Tam kıvamında yumurta haşlamak hepimizin derdi olabilir aslında 🙂 Kimi zaman kayısı kimi zamanda rafadan yapmak isteriz ama ya hep çok pişiririz yada az pişirip dağıtıyoruz. O zaman bu yazıyı okuduktan sonra herkes istediği gibi bir yumurta haşlayabilir.

Yumurta haşlamanın ilk püf noktası da tabi ki her zaman taze yumurtayı seçmekten başlar.

Peki Yumurtanın Taze Olduğunu Nasıl Anlarız? 

  • Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır?

Taze olan yumurtaları bir sos tenceresi veya ufak bir tencerenin içerisine alın üzerine su ilave edin ocağa alıp kaynatın. Su kaynamaya başladıktan 3 dakika yumurtaları alıp pişme işleminin devam etmemesi için soğuk suyun içerisine atıp afiyetle tüketebilirsiniz.

  • Kayısı Kıvamında Yumurta Nasıl Haşlanır?

Taze olan yumurtaları bir sos tenceresi veya ufak bir tencerenin içerisine alın üzerine su ilave edin ocağa alıp kaynatın. Su kaynamaya başladıktan 4-5 dakika içinde yumurtaları alıp pişme işleminin devam etmemesi için soğuk suyun içerisine atıp afiyetle tüketebilirsiniz.

  • Katı Kıvamda Yumurta Nasıl Haşlanır?

Taze olan yumurtaları bir sos tenceresi veya ufak bir tencerenin içerisine alın üzerine su ilave edin ocağa alıp kaynatın. Su kaynamaya başladıktan sonra 10 dakikada alırsanız çok katı, Katıya yakın pişmiş durumda bir yumurta içinde 8 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Pişen yumurtaları alıp pişme işleminin devam etmemesi için soğuk suyun içerisine atıp afiyetle tüketebilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.