Balın Mineral ve Vitamin İçeriği Nelerdir?

Balın mineral ve vitamin içeri hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Bal vitamin ve mineral zengini bir besin değildir. Balın vitamin içeriği, nektar kaynağına, polen miktarına, üretim ve muhafaza koşullarına bağlı olarak değişmektedir. Bal niasin, tiamin, riboflavin, pantotenik asit, folik asit, C ve K vitamini içermektedir.

Balın Mineral ve Vitamin İçeriği

İtalyada yapılan bir çalışmada, 12 farklı kökenli bitkilerin (Ökaliptus, İspanyol Korungası, Narenciye, Çirişotu, Akasya, Lavanta, Funda, Biberiye, Multifloral, Şevketotu, kocayemiş ağacı) suda çözünen vitaminler incelendiğinde Vitamin C ve niyasin vitaminin hemen hemen tüm ballarda mevcut olduğu, folik asit ve C vitaminin en yüksek Ökaliptus balında, niyasin’in en çok Narenciye balında, pantotenik asidin en çok çirişotu balında ve riboflavinin en çok Lavantada olduğu bulunmuştur. Ayrıca bu çalışmaya göre; balın filtrasyon işlemi geçirmesi balda vitamin kaybına ve glukoksidaz enziminin ürettiği Hidojen peroksit, askorbik asidin oksidasyonuna sebep olarak vitamin kaybına neden olmaktadır.

Balın Mineral ve Vitamin İçeriği konusunda diğer detaylar Potasyum, balda en fazla bulunan element olup külün ortalama % 33-35’ini oluşturmaktadır. Bal bunun yanı sıra klor, sülfür, silisyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve fosfor ayrıca eser miktarda demir, bakır, çinko, manganez, lityum, nikel, berilyum ve krom da içermektedir. Mineral madde miktarı, balın oluşumunda etkili olan bitkinin nektar kompozisyonuna bağlı olmaktadır.

Portekiz de yapılan bir çalışmaya göre 2 çorba kaşığı bal tüketmek mineraller açısından demir hariç %1 ‘den fazla günlük alınması gereken miktarı karşılamaz. Ayrıca aynı çalışmaya göre yabani yerlerden elde edilen ballar ile meyve bahçelerinden elde edilen ballarda yüksek çıkan mineral değerleri farklı bulunmuştur. Örneğin; yabani ballarda Ag, Br, Mn, Fe yüksek bulunurken, meyve bahçelerinden elde edilenlerde K, Ca, Cl, Zn, Na, Cu daha yüksek bulunmuştur.

Bizi Takip Edin!

 

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.