Balın Enzim İçeriğinde Neler Vardır?

Balın Enzim içeriği hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Balın Enzim İçeriği

Bal oluşumunda rol oynayan önemli bileşenlerden enzimler, balı tatlandırıcı diğer gıdalardan ayırmaktadır. Enzim aktiviteleri, balın biyolojik değerine katkı sağlamaktadır.

Balda arıların faranjiyal salgı bezi sekresyonlarından, tükrük sıvılarından ve nektar kaynağından kaynaklanan; yüksek oranda diastaz (α- ve β-amilaz), invertaz (α-glikozidaz), glikoz oksidaz ile düşük oranda katalaz ve asit fosfataz bulunmaktadır.

Balda diastaz ve invertaz varlığının, bal arılarının topladıkları nektarı, tükürük ve hipofaranjiyel bezlerin salgılarıyla karıştırması ile kovanda nektarın petek gözlerine doldurulmadan önce arıdan arıya aktarılması sırasında balın olgunlaşmasını sağlayan salgıların artışına bağlı olduğu bilinmektedir. Olgunlaşma sırasında eklenen enzim miktarı; bal arılarının yaşına, fizyolojik evresi ve beslenmesine, koloni gücüne, nektar akışına bağlı olarak değişmektedir.

Baldaki en aktif enzim olan invertaz, disakkarit olan sakkarozu glikoz ve fruktoza hidrolize etmektedir.Diastaz, nişastanın hidrolize olmasını sağlamaktadır. Glikoz oksidaz, glikozun oksitlenmesi ile glikonik asit ve hidrojen peroksit üretimini sağlayan enzim olarak tanımlanmaktadır.

Bizi Takip Edin!

 

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.