Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sık görülen rahatsızlardan biridir. Yutkunma güçlüğü, ses kısıklığı gibi durumları da beraberinde getirip kişiye oldukça zorlayabilir.

Siz de boğaz ağrısından şikâyetçiyseniz muhtemelen “Boğaz ağrısına ne iyi gelir?” sorusunun da peşine düşmüşsünüz demektir. Yazımızın devamında boğaz ağrısını geçirmeye yardımcı olacak önerilerle tanışabilirsiniz. İşte, boğaz ağrısını iyileştirecek 5 yöntem… 

  • Ilık Kompres Uygulayın

Boğaz ağrısı, genellikle soğuk Havaların tetiklediği bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla şifası tam aksi durumda yani sıcak bir müdahalede olabilir. Boğazınızın üzerinde ılık su ile dolu bir şişe, su torbası ya da ılık suyla ıslatılmış bir havlu bekletebilirsiniz. Bu sayede hassas lenf bezlerinin yarışmasına ve boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

  • Papatya Çayı Tüketin

Papatya çayı, sadece sinirleri yumuşatmak için değil, aynı zamanda boğaz ağrısını yumuşatmak için de iyi bir seçenektir. Antioksidan ve antienflamatuar özellikleri sayesinde boğazdaki tahrişi ve ağrıyı hafifletir. Siz de grip ya da soğuk algınlığı kaynaklı boğaz ağrılarını Papatya çayı tüketimiyle giderebilir, sağlığınıza kavuşabilirsiniz. 

  • Havayı Nemlendirin

Boğaz ağrısının şiddetinde bulunduğunuz ortamın nem miktarı da etkilidir. Bulunduğunuz ortam eğer ki kuru bir havaya sahipse boğazınız daha çok rahatsız olup ağrıyabilir. Bunu çözmek için soğuk havalarda kalorifer peteğinin üzerine ıslak havlu, su dolu bir kap koyabilirsiniz. Kaynar çaydanlığa odada birkaç tur attırabilir ya da buhar makinesi çalıştırabilirsiniz. Bu sayede ortamın havasını nemlendirip boğaz ağrısından neredeyse kurtulabilirsiniz. 

  • Bal ya da Elma Sirkesi Tüketin

Boğaz ağrısına karşı damak zevkinize göre bir tatlı bir de mayhoş bir çözüm öneriyoruz. Antibakteriyel özellikleriyle boğaz tahrişi azaltmaya yardımcı olacak bal ve elma sirkesi, size de şifa olabilir. Bir tatlı kaşığı bal ya da bir bardak ılık suyla karıştırdığınız 2 tatlı kaşığı sirke, boğazınızın rahatlamanı sağlayabilir. 

  • Zencefil Tüketin

Soğuk algınlıkları, boğaz ağrısı denince en etkili çözüm yöntemlerinden biri de zencefil tüketimidir. Kuru öksürük, grip gibi birçok rahatsızlığı bağışıklık güçlendiren etkisiyle kolayca atlatmaya yardımcı olur. Toz olarak ya da taze sinin rendelenmesiyle tüketilip boğaz ağrısını hızlıca iyileştirebilir. Siz de boğaz ağrısına karşı zencefil tüketebilir, doğal yoldan şifa bulabilirsiniz. 

Unutmadan! Her bir yöntemi boğaz ağrısını hafifletmek ve iyileştirmek amacıyla sıralamış olsak da en doğru tedavi yöntemi için mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın! 

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.