Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron Yağı Faydaları

Sarı kantaron çiçeklerinin çeşitli işlemlerden geçirilerek elde edilen kantaron yağı, yara izlerinden güneş yanıklarını iyileştirmeye birçok geniş yelpazede faydaya sahip. 

Kantaron yağının faydalarının neler olduğunu merak ediyorsanız yazımızın devamına buyurun. İşte, detaylar… 

  • Mikropları Öldürür 

Kantaron yağı, içerisinde antibakteriyel özellik gösteren “hiperforin” isimli bir madde taşır. Bu yönüyle bakterilerin yaşayıp üremesini engeller. Yaraların iyileşme süresini kısaltır. Siz de içerisinde yağı bulunan merhemlerden kullanabilir, iyileşme elde edebilirsiniz. 

  • Ağrıları Hafifletir

Sarı kantaron yağı; ağrı kesici özelliğiyle romatizmal ağrılar, kas ağrıları gibi şikâyetleri azaltır. İçerdiği antioksidanlar ve interlökinler sayesinde iltihaplanmaları ve iltihap kaynaklı rahatsızlıkları azaltır. 

  • Cildi Güzelleştirir 

Cilt sağlığı ve güzelliğinda kozmetik ürünlerin yanı sıra doğal yağ çeşitleri de oldukça revaçta. Kantaron yağı da cilde iyi gelen seçeneklerden biri. Hücre yenilenmesini destekleyerek yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olan, cilt sağlığını iyileştirip cildi güzelleştiren kantaron yağını siz de cilt bakım rutininize ekleyebilir, düzenli olarak uygulayabilirsiniz. 

  • Saç Dökülmesini Önler

Zengin bileşenleriyle sarı kantaron yağı, saçı ve saç köklerini beslediği için saç dökülmesi probleminin de üstesinden gelir. Saçları güçlendirir ve gürleştirir. Aynı zamanda saç derisine de iyi gelerek pullanma, kepek ve egzamaya gibi şikâyetleri giderir.

  • Akne ve Sivilceleri Önler

Kantaron yağı, cildin nem ve yağ oranının dengelenmesine yardımcıdır. Bu özelliği sayesinde akne ve sivilcelerin oluşumunu büyük ölçüde önler. Siz de akne ve sivilcelerden şikâyetçiyseniz kantaron yağından destek alabilir, cildinizde iyileşme elde edebilirsiniz. 

  • Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır? 

Kantaron yağı, dahilen ve haricen kullanılabilir ancak güçlü etkileriyle ilaçlarla etkileşime girip olumsuzluklara yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden kantaron yağı kullanılmadan önce mutlaka uzman bir hekime danışılmalıdır. 

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.