Dry Aging için Gerekli Ekipmanlar

Kuru Dindirme – Dry Aging için Gerekli Ekipmanlar nelerdir sizlerle paylaşıyoruz.

Dry Aging için Gerekli Ekipmanlar

Soğuk Hava Deposu

Etleri 0.5 – 3 °C arasında muhafaza edilmeyi sağlayacak bir dolap gerekmektedir. Dolabın yeteri kadar alanı olmalı ve etler birbirine yakın olmamalılar. İçerdeki havalandırma uygun şekilde olmalıdır.

Higometre

Higometre ortamın nemini ölçmek için kullanılan bir araçtır. Basit higrometreler iki termometrenin birntanesinin haznesi ıslak tutulmasından oluşur. Islakolan haznedeki sıvı buharlaşmasıyla termometrein sürekli düşük sıcaklığı göstermesi sağlanır.

Termometre

Sıcaklık ölçemeye yaraya cihaza termometre denir. Termometrelerin türüne göre Celsius, Fahrenheit veya Kelvin gibi farklı ölçekler kullanılmaktadır. Güncel kullanılan termometreler genellikle değişen sıcaklıkla sıvıların hacim değiştirmesi sistemi ile çalışır.

Telli Raf Sistemi

Telli raf sistemleri depo içerisindeki hava sirkülasyonunu uygun şekilde etlere verimli dinlendirme için kullanılmaktadır.

Vantilatör

Çarklarından hareket ile bir hacimden diğer bir hacime aktarım yapan düzeneklerdir. Soğuk odanın her bölgesine etkili olacak şekilde yerleştirilerek sistemin kurulması gerekmektedir.

Vakumlayarak Dinlendirme

Daha küçük parça etler için bakteri ve küf gibi oluşumları engellemede dış ortalama ile neme karşı dayanaklı özel plastikler kullanılarak vakumlama ile yapılan dindirme yöntemidir. Bu işlem genellikle 6 hafta kadar sürebilir. Yöntemin artılarından biri sıvı kaybı olmamaktadır ancak pişirme esnasında sıvı kaybı yaşanabilir.

Hızlı Aging

Diğer dinlendirme yöntemi sisteminin aksine ultraviole ışın kullanılarak yardımıyla yüksek ısı sağlanarak kısa zaman zaman süren dinlendirme yöntemidir.

Aging hakkında yazılarımız sizlerle.

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.