Gıdanın Cinsellik Üzerindeki Etkileri

Cinsellik konusunu etkileyen faktörlerden biriside gıdalardır. Sizlerle ilginç olabilceğiniz düşündüğümüz bilgileri paylaşıyoruz. 

Cinsellik, Gıdalar ve Tarihteki Bazı Tanımlar 

Geleneksel bilimsel görüş pek çok afrodizyakın ününü neyle bağdaştırıldığına dayanarak kazandığı yönünde. Yani yiyeceklerin genital organlara benzeyişi arzuyu ve cinsel gücü ateşlemeye devam edebilir kanaatinde. Örneğin, istiridye vulvaya benzeri, muz-havuç ise sert ve uyarılmış penise. ‘Avokado’ eski Aztek dilinde ‘testis’ kelimesinden gelir. Bakire Aztek kızlarının avakado hasatı sırasında tarlalara gitmesi, avokado ağaçlarından sarkan olgun meyvelerin kışkırtıcı görüntüsü nedeniyle yasaktı.

Tabii ki bu yiyeceklerin etkisinin tamamen psikolojik olduğunu açıklamak onları sahip  oldukları kimyasal güçten tam olarak uzaklaştırmaz. Besin kimyasını bilen bir beyin en azından bunu kabullenemez.

Konu cinsellik olduğunda, psikolojinin de rolü olabilir ya da acı veya baharatlı ve uyaran yiyeceklerin de. Bu yiyecekler sizi terletir; kalp atım hızınızı artar ve yüzünüz kızarır. Gene de arada bağlantı kurmak sizi -ve umarız partnerinizi-  hareketlendirebilir.

Yiyeceklerin zihin üzerindeki psikolojik etkilerinin yanı sıra beyin üzerinde de etkileri vardır.Yiyeceklerin kimyasının insan fizyoloji üzerindeki etkileri inkar edilemez. Hem besin hem de seks biyolojik olarak türümüzün devamı için elzemdir. Bu nedenle evrim beyinlerimize hem gıda hem de seks karşısında ‘aydınlanacak’ uyarılara yanıt verecek zevk merkezleri vermiştir.

Gıdanın Cinsellik Üzerindeki Etkileri & Besinler Cinsel Kimyayı Nasıl Etkiliyor? & Gıdanın Cinsel Kimya Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Bizi Takip Edin!

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.