Yoğurt Tarifi (Ev Yapımı Yoğurt)

100%
  • Oy Verin :)

yoğurt denir. Bakteriler yoğurt yaparken kullanılırlar. Ayrıca ticari olarak meyveli yoğurtlar piyasaya sürülmüş olup, oldukça popüler olmaya başlamıştır.\n\nEvde kolayca ve pratik olarak yapabilceğiniz hem sağlıklı hem de besleyici lezzetli yoğurt tarifi soflarınızde yer almak için sizi bekliyor.\n\n[ingredients]\n\n[method]\n\n "}" data-sheets-userformat="{"2":2,"4":{"1":2,"2":16750848}}">Yoğurt Nedir? Sütün bakteri fermantasyonu ile üretilmesinden meydana gelen ürüne yoğurt denir. Bakteriler yoğurt yaparken kullanılırlar. Ayrıca ticari olarak meyveli yoğurtlar piyasaya sürülmüş olup, oldukça popüler olmaya başlamıştır.

Evde kolayca ve pratik olarak yapabilceğiniz hem sağlıklı hem de besleyici lezzetli yoğurt tarifi soflarınızda yer almak için sizi bekliyor.

Yoğurt Tarifi (Ev Yapımı Yoğurt) Malzemeleri

  • 1 litre taze günlük süt
  • 1 yemek kaşığı doğal yoğurt

Yoğurt Tarifi (Ev Yapımı Yoğurt) Yapılışı

  • Sütü bir tencerenin içerisine aktarıp kaynatın. Sütünüz köpürmeye başlayınca altını kısın ve bir kepçe yardımı ile havalandırarak karıştırın.
  • Tencerenin kenarına baktığınızda 1 parmak kadar sütünüz azalmışsa olmuş demektir ocaktan alıp başka bir kabın içerisine ekleyebilirsiniz.
  • Sütünüzün istenilen sıcaklığa gelmesini bekleyin. Sütünüz itenilen sıcaklığı gelince. Bir kabın içerisine yoğurdunuzu alın ve çırpın ardından sütten bir kepçe kadar yoğurda ilave edip karıştırın.
  • Sütün içerisine döküp karıştırın. Kapağını kapatıp 50 derecelik fırına koyun ama fırının kapağını biraz aralıklı bırakın. 1 saat kadar o şekilde pişirin ve 1 saat sonunda fırının kapağını kapatın ve 5 saat kadar mayalanmasını bekleyin.
  • Ardından buzdolabında 1 gün bekletin. Bir günün sonunda yoğurdunuz hazır afiyetle tüketebilirsiniz.

Yoğurt Tarifi (Ev Yapımı Yoğurt) Besin Değerleri

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori62 kcal% 3.1
Karbonhidrat4.9 g% 1.6
     Lif0.0 g% 0.0
Protein3.0 g% 6.0
Yağ3.4 g% 5.2
     Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini140.0 IU% 2.8
C Vitamini1.0 mg% 1.7
Potasyum132.0 mg% 3.8
Kalsiyum111.0 mg% 11.1
Demir0.0 mg% 0.0

Yoğurtla ilgili yazı ve tariflerimiz sizlerle↵

0/5 (0 Reviews)
Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.