Gliserin Nedir? Faydaları Nelerdir?

Gliserin, doğal veya sentetik olarak üretilen, renksiz ve kokusuz bir bileşendir. Yüksek nem çekme özelliği sayesinde endüstriyel ve kozmetik alanlarda sıklıkla kullanılır. Cilt ve saç bakım ürünlerinde popüler olan gliserin, nemlendirici ve yumuşatıcı etkisiyle cildin elastikiyetini artırır ve saçları güçlendirir. Ayrıca, gliserin, yara iyileşmesine katkı sağlar ve cilt tahrişlerini azaltır. İçeriğinde bulunduğu ürünlerle güzellik ve sağlık rutininizde gliserinin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Adını ürün etiketlerinde bolca görüp yakın çevremizden de sıkça duyduğumuz gliserin, kozmetikten mutfağa birçok alanda kullanılıyor. Kullanım alanı böylesine geniş bir maddenin faydalarının neler olduğu da doğal olarak merak ediliyor.

Yazımızın devamında gliserin nedir, gliserin faydaları nelerdir öğrenebilir; gliserin hakkında detaylı bir bilgiye sahip olabilirsiniz. 

  • Gliserin Nedir?

“Gliserol” ismiyle de bilinen gliserin, oksijen, karbon ve hidrojenin bir araya gelmesiyle oluşan organik bir bileşiktir. Hafif tatlı, renksiz, kokusuz ve zehirsiz bir sıvıdır. Doğal ve sentetik çeşitleri bulunur. Saç sağlığı, cilt sağlığı gibi birçok alanda sağladığı faydaları sayesinde gün içinde birçok ürünün içindeki gizli kahraman olarak karşımıza çıkar.

  • Gliserin Nerelerde Bulunur?

Gliserin; nemlendirici, sabun, losyon, cilt temizleyici, toner, güneş kremi, yüz maskesi gibi birçok ürün içinde bulunur. 

  • Akne ve Sivilceleri Azaltır

Akne ve sivilcelere müsait bir cildiniz mevcutsa çeşitli ürünlerden yararlanmak, ilk hedefiniz olabilir. Ancak bu ürünlerin neredeyse her birinde bulunan bazı bileşenler; cildinizi daha da kötüleştirebilir. Oysa gliserin, yağsız ve komedojenik olmayan içeriğiyle gözeneklerinizin tıkanmasını önler. Açık gözenekler sayesinde sivilce ve akneden uzak bir cilde sahip olursunuz. 

  • Cildi Temizler

Makyaj kalıntılar, çevre kirliliği derken cildimiz gün içinde çok fazla kire maruz kalır ve gün sonunda iyi bir şekilde temizlenmeye ihtiyaç duyar. Gliserin, cilde zarar vermeden temizlemek için kullanılabilecek en iyi seçeneklerden biridir. Kuru ve yağlı tüm cilt tipleri için uygun olup cildi tahriş etmeden, cildin yağ dengesini bozmadan derinlemesine temizlemeye yardımcı olur. 

  • Gliserin Nasıl Kullanılır?

Gliserinin faydalarından yararlanabilmek istiyorsanız gliserinin nasıl kullanıldığını da merak ediyor olabilirsiniz. İşte; gliserinin saç ve cilt için kullanım şekilleri:

Saç İçin Kullanımı

Gliserinin faydalarından yararlanmak için kullanacaksanız uygulama şekliniz çok basit. Doğal gliserini haftada birkaç kez nemli saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve 5 dakika kadar bekletin. Ardından yıkayıp kurutun. Düzenli kullanımda saçlarınızdaki değişimi fark edeceksiniz.

Cilt İçin Kullanımı

Cildinizi nemlendirmek, cildinizdeki renk eşitsizlikleri gibi problemleri gidermek için gliserinden faydalanabilirsiniz. Doğal gliserini pamuk yardımıyla dirsek, diz kapağı, topuk, dudak, göz çevresi gibi bölgelerinize uygulayabilir; cildinizi güzelleştirebilirsiniz.

Not:

Tüm bu bilgiler dahilinde kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmakta fayda var. 

Bizi Takip Edin!

 

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.