Pizza Nedir? Püf Noktaları Nelerdir?

7’den 70’e herkesin sevdiği pizza aslında mozzarella peyniri ve domateten oluşan yoksul İtalyan halkının bir yemeği olarak yıllarca tüketilmiştir. Pizzanın dünyaya bu kadar yayılmasının tek bir  sebebi var.

Zamanın kraliçesi olan Kraliçe Margherita kraliçe sarayda iken onu yemekleri ile mutlu etmek isteyen saray aşçıları kraliçe hünerlerini sergilemek için adeta yarışırlarmış. Ama kraliçenin canı fakir halk yemeği olan pizzadan istemiş, sarayın aşçıları bu yemeğin yapılışın bilmemekteymiş ve sarayın yakınlarında bulunan Esposito adındaki pizza fırınından sipariş etmişler. Fırının sahibi Pietro  hemen mozarella ve fesleğenli pizzayı hazırlar ve kraliçeye sunar. Kraliçe pizzanın adını öğrenmek ister ve ne diyeceğini bilemeyen Pietro pizzaya kraliçenin adı olan, Margherita ismini verir. O zamandan sonra saraylarda ve tüm Halkın yediği pizza göçmenlerin Amerika kıtasına gidip orada kendi pizza dükkanları açması ile başlar.

Amerikalı bazı girişimciler bunu keşfederek pizza zincleri olan dükkanları açar pizzayı geliştirir ve bugün dünyada herkesin bilmekte olduğu pizzayı duymasını sağlar. Pizzanın orjinali mozarella, fesleğen, sarımsak gibi malzemelerden oluşur. Şimdi gelelim mükemmel pizza yapmanın püf noktalarına.

  • Mükemmel pizza yapmak hamurdan başlar, hamurunuz mutlaka iyi yoğurulmuş, dinlendirilmiş, ince ve dışı çıtır olmalıdır.
  • Peynirinizin mutlaka iyi seçilmesi olması gerekiyor az yağlı ve uzayan bir olmalı buna en uygun peynir ise mozarella peyniridir.
  • Pizzanın üzerine tüm malzemeler eşit olarak dağıtılmalı.
  • Pizzanızın kenarları ortaya göre biraz daha kalın olmalıdır.
  • İyi bir pizza pişirmek için ısıyı eşit şekilde ileten fırınları kullanmak gerekir. 

Eğer pizzayı evde yapacak olursanız bazı marketlerde pizza taşları satılmakta, taşlardan satın alıp fırında taşı ısıtarak pizzanızı taşın üzerinde fırında daha iyi bir şekilde pişirebilirsiniz. Pizzanın püf noktalarını öğrendiğimize göre gelelim şimdi pizza yapımına.

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.