Turta & Tart Yapmanın Püf Noktaları / 18 Püf Nokta

Şahane bir tart ya da turta yapmaya hazır mısınız? Aman öncesin Turta & Tart Yapmanın Püf Noktalarına şöylece bir bakalım ve hazır olalım 🙂 

Turta & Tart Yapmanın Püf Noktaları

 • Şahane bir tart hamuru için öncelikle kullanacağınız malzemelerin hepsinin soğuk olmasına dikkat edin ve özen gösterin. Eğer ki sıcak malzemeler hamuru ısıtmaya başlayacağı için istediğiniz hamuru yakalamak zor olacaktır. Malzemeleri kullanacağınız anda buzdolabından dışarıya çıkarın. Mümkünse bir kapta karıştırdığınız un, tuz ve pudra şekerini de buzdolabında yarım saat soğutun.  
 • Ölçüler önemlidir. Tart hamuru yapacağınız boyuta göre kullanacağınız malzemelerin miktarı her zaman değişiklik göstermektedir. Eğer tartolet yapacaksanız az malzeme kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer tek büyük bir tart hamuru hazırlayacaksanız malzemeleri bu oranda ayarlamanız büyük önem taşır.
 • Tart ve tartolet hamurlarında genellikle elle yoğurulan tarifler verilir ama en sağlıklısı el ısısının hamuru ısıtmasını engellemek için mutfak robotunda ya da mikserde hazırlamaktır. Hamuru mümkün olduğu kadar az yoğurarak hazırlayın. Düşük devirde mikseri bir çalıştırıp, bir durdurarak çok kısa bir süre içinde hazırlayın. Hamuru hazırlarken de, açarken de hızlı olun. İçindeki yağın tane tane kalmasına dikkat edin. Böylece çıtır çıtır ama, ağzınızda dağılan nefis bir tart hamuru elde edersiniz.
 • Mikser ve mutfak robotu kullanmak istemeyenler içinse; bir yoğurma kabının içerisinde tereyağı ile elenmiş unu karıştırın. Hafif tortulu bir yüzey oluştuktan sonra üzerine yumurta sarısı, elenmiş pudra şekeri ve tuzu ekleyerek yoğurma işlemine başlayın. İrili ufaklı olan hamur parçalarını pürüzsüz bir hale getirmek için üzerine son olarak soğuk su ekleyin ve yoğurmaya devam edin. Bu aşamada hamurla çok fazla oynamadan hızlı hareketlerle kısa sürede el çabukluğu ile hamuru pürüzsüz bir hale getirin.
 • Hazırlanan hamur bir streçe sarılarak 20-30 dakika buzdolabında dinlenmeye bırakılır. Arzu edenler 2 saat bekletebilir. Hamur soğuduktan sonra içerisinde tane tane yağ tanelerini görmelisiniz. Eğer hamur içerisinde yağ tanelerini görürseniz hamurunuz kullanmaya hazır demektir. Ama ek olarak mümkünse tart kalıbına yerleştirdikten sonra da buzdolabında 30-45 dakika daha dinlendirmeniz daha iyi olabilir..
 • Un Kullanımı, Tart ve tartöletlerde kullanılan unların 2–3 kez elenmiş, havalandırılmış unlarla yapılması gerekmektedir. Kullanılan unların mutlaka elenmiş olması en önemli ayrıntılardan biridir.
 • Hamuru açarken çok az un kullanmaya dikkat edin, Kalıba koymadan önce üzerindeki fazla unları bir fırça yardımı ile temizleyin. Fazla un piştikten sonra hamurunuzun sert olmasına yol açar. Ben kalın hamur sevmediğim için yarım santimden fazla kalın yapmam, ama biraz daha kalın açmanın hiçbir sakıncası yok. Pişme sırasında çekmemesi için, yanlara gelen hamurun rahatça yerleşmesini sağlayın, çekiştirmeyin. Nazikçe kalıbın kenarlarına hamuru bastırarak yerleştirin.
 • Pudra Şekeri Kullanımı: Tart ve tartöletler için özellikle pudra şekeri kullanılır. Çünkü pudra şekeri çabuk eriyebilen bir yapıdadır. Ancak ilave edilecek miktara dikkat etmek gerekir. Çok miktarda ilave edilen pudra şekeri, hamuru sertleştirerek çalışmayı zorlaştırır. Bu da ürünün kalitesini olumsuz yönde etkiler.
 • Hamuru iki çeşit açabilirsiniz. Merdane yardımıyla ya da merdana kullanmadan. Merdane kullanmadan hamurdan parçalar kopararak kalıbınızın içine el yardımı ile bastırarak yerleştirebilirsiniz. Hamurun her yerde eşit kalınlıkta olmasına dikkat edin. Bu aşamada içindeki yağın erimemesi için ellerinizi sık sık buzlu suya batırıp, soğutun. Ve bunu çok hızlı yapın. Sonrasında yine aynı işlemleri tekrarlayın. Merdane yardımıyla açmak isterseniz de un serpilmiş tezgahta bir merdane yardımıyla hamuru açın. Yağlanmış tart hamurunun içini ve kenarlarını kaplayacak büyüklükte hamuru açarak tart kalıbının içerisine yerleştirin. Eğer hamur açmakta zorlanıyorsanız iki ayrı parça yağlı kağıt hazırlayın. Hazırladığınız tart hamurunu bu yağlı kağıtlar arasına koyun ve yağlı kağıt üzerinden hamuru açın. Dilerseniz bu aşamada tek bir yağlı kağıtta kullanabilir, üzerine hamuru koyarak merdane ile açabilirsiniz.
 • Tart hamurunu önce yağlı kağıda sarıp, ardından streç filmle sıkıca sardıktan sonra derin dondurucuda 3 ay saklayabilirsiniz.
 • Kullandığınız kuru bakliyatları bir kavanoz içinde saklayın. Bu iş için yıllarca kullanabilirsiniz.
 • İstediğiniz çeşit tart kalıbını kullanabilirsiniz. Genellikle tartların hazırlanmasında derinliği fazla olmayan kenar yüksekliği 3 cm olan kalıplar tercih edilir. Çünkü tartların kabarması istenmediğinden derin kalıplar kullanılmaz. Tartolet Kalıpları resmi
  Tart kalıplarının tek kişilik olarak tasarlandığı çelik, teflon vb. materyallerden hazırlanmış kalıplardır. Bu kalıplarda küçük tartöletler yapılır.
 • Fazlalık hamurları kullanbilirsiniz. Tart kalıbının çevresinden sarkıttığınız fazla hamur parçalarını keserek, tart kalıbının şeklini koruyun. Tart hamuru bir bütün olarak pişeceği ve bir kalıp olarak çıkacağı için bu adımı asla atlamayın.
 • Hamuru zenginleştirme: Tart hamurunun tadını zenginleştirmek isterseniz içerisine portakal kabuğu, limon kabuğu veya çikolata kullanabilirsiniz. Bu sayede hazırladığınız hamurun kendisi de aromalı olacaktır.
 •  Hamur delikleri: Tart hamurunun kabarması hazırlayacağınız tart için büyük bir sorun yaratır. Kabaran hamur kolay kırılır ve üzerine istediğiniz gibi süsleme yapamazsınız. Bunun için hamuru döşedikten sonra bir çatal yardımıyla hamurda delikler açın. Bu sayede tart hamurunun üzerini çatal ile delerek şeklinin bozulmasını engelleyebilirsiniz. Bu sayede tart hamuru kabarmayacaktır ve istediğiniz gibi üzerini süsleyebileceksiniz.
 • Ağırlık: Bir diğer kabarmayı önleyen önemli bir püf noktası ise tart hamurunun üzerine mutlaka ağırlık yapacak şeyler koymak gerekmektedir. Böylece hamur kıvamını alırken tart şekli bozulmayacaktır. Tart hamurunun kabarmaması için üzerine ağırlık koymak için öncelikle hamurun üzerine bir yağlı kağıt koyun. Yağlı kağıt üzerine kuru fasulye veya nohut gibi bakliyatlar koyarak tart hamurunuzu pişirebilirsiniz. Aynı zamanda kullandığınız kuru bakliyatları bir kavanoz içinde saklayın. Tart yaparken yıllarca kullanabilirsiniz.
 • Hamur Saklama: Tart hamurunu yaptığınız gün kullanmak istemezseniz eğer tart hamurunu önce yağlı kağıda sarıp, ardından streç filme sıkıca sardıktan sonra derin dondurucuda 3 ay saklayabilirsiniz.
 • Pişirme: Tart ve tartolet hamurunu pişirirken fırınınızın tarifte belirtilen süreye gelmiş olmasına dikkat edin. Yeterli sıcaklığa gelmemiş ısı tartınızın pişmeden yağ bırakmasına ve çekmesine neden olabilir.

Yemek yaparken size çok yardımcı olabilecek püf noktaları sizlerle

youtube YouTube’da bizi takip edin! Yemek hakkında harika video ve tarifleri kaçırmayın.↵

instagram Instagram’da bizi takip edin! Yemek hakkında harika bilgileri kaçırmayın. ↵

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.