Antioksidan Nedir, Faydaları Nelerdir?

Antioksidanlar nedir ve faydaları nelerdir soruları, sağlığımızı korumak için önemlidir. Antioksidanlar, serbest radikallere karşı savaşarak hücre hasarını önleyen ve yaşlanmayı yavaşlatan bileşiklerdir. Aynı zamanda, hastalıklara karşı koruma sağlarlar. Bu değerli bileşikler, doğal kaynaklardan elde edilebilir, özellikle meyve, sebze, çay ve çikolata gibi besinlerde bulunur. Sağlık ve beslenme konularından bahsedilirken en sık duyduğumuz terimler; toksinlerden arınmak, antioksidan besinler, toksin atan diyetler, antioksidan tarifler oluyor. Bu terimlerden sıkça bahsedilmesinin sebebi, elbette çok faydalı olmaları. Peki, vücut sağlığını korumakta birebir etkili olan antioksidan aslında nedir ve faydaları nelerdir? 

Antioksidan hakkında sizin de merak ettikleriniz fazlaysa aklınızdaki sorulara yazımızın devamında cevap bulabilirsiniz. Buyurun, detaylara…

Antioksidan Nedir?

Antioksidanlar, hücrelerimizde hasar oluşturan serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı olan moleküllerdir. Antioksidanlar sayesinde hücre onarımı kolaylaşır ve vücut işleyişinde olumlu değişimler görülmeye başlar.

Antioksidan Nasıl Sağlanır?

Vücudun sağlıklı işleyişinde bu denli önemli role sahip antioksidanların nasıl sağlanabileceği de merak konusudur. Antioksidanları besinlerden alabileceğiniz gibi coenzim-Q10, Selenyum, C vitamini, E vitamini preparatlarından da almanız mümkündür. 

Antioksidan Hangi Besinlerde Bulunur?

Antioksidan alımını, bazı besinlerden düzenli tüketerek sağlamak mümkündür. Peki, o besinler hangileridir? İşte, antioksidan bakımından zengin bazı besinler:

 • Lahana
 • Pancar
 • Fasulye
 • Ispanak
 • Nar
 • Ahududu
 • Çilek
 • Yaban mersini
 • Ceviz
 • Bitter çikolata
 • Domates
 • Kırmızı lahana
 • Böğürtlen

Antioksidan Faydaları Nelerdir?

Gelelim, asıl sorunun cevabına… Antioksidan tüketimi neden bu kadar önemli? Antioksidanların sağlığımıza kazandırdıkları neler? İşte, antioksidanın faydalarından bazıları:

Kanseri Önler

Çağımızda en yaygın olarak görülen ve en korkutucu hastalıklardan olan kansere karşı korunmaya yardımcı olur. Siz de kansere neden olan serbest radikalleri antioksidanlar sayesinde kontrol altına alabilir, birçok kanser çeşidinden korunabilirsiniz.

Görme Yetisini İyileştirir

Dünyaya pırıl pırıl gözlerle bakmak, yaşadığını hissettiren güçlerden biridir. O halde bu gücü iyi korumak gerekir. Antioksidanlar, görme yetisini iyileştirmeniz için iyi bir yardımcıdır. Kataraktan körlüğe kadar birçok göz probleminin önlenmesini sağlar.

Yaşlanmayı Geciktirir

Olduğundan genç görünmek sizin de hedefleriniz arasındaysa antioksidanlar, bu konudaki en iyi yardımcılarınız olabilir. Yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri yok etmesi sayesinde antioksidanlar sizdeki yaşlanma belirtilerini de önleyip genç kalmanızı sağlayabilir. 

Karaciğer ve Böbrek Sağlığını İyileştirir

Antioksidanlar, vücuttaki toksinlerin atılmasında görevli en önemli iki organımızın yükünü hafifletir. Vücudun arınmasını kolaylaştırır ve bağışıklığın güçlenmesini sağlar.

Hafızayı Güçlendirir

Antioksidanlar, sadece beden sağlığını değil zihin sağlığını da güçlendirmek için iyi yardımcılardır. Merkezi sinir sisteminde de görev alarak birçok zihinsel rahatsızlığın önlenmesine yardımcı olurlar. Hafızayı güçlendirir, Alzheimer gibi korkutucu hastalıklardan korurlar.

Bizi Takip Edin!

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.