Ramazan Pidesini Sıcakken Yemek Neden Zararlı?

11 Ayın Sultanı gelirken akıllara gelen ilk lezzetlerden biri de elbette ki Ramazan pidesi olur. Eh, kolay değildir; 11 ay boyunca süren hasret sona erecek, sofralar her zamankinden daha şenlikli geçecektir. Nefis Ramazan pidesi; kahvaltılıklar, çorbalar, sulu yemekler gibi birçok seçeneğe eşlik edecek, bazen bir parça tereyağını bazen de bir kaşık çikolata kremasını sıcağında özenle eritecektir!

Ramazan pidesi denince sizin de dumanı burnunuzda tütüyor, gözünüzde pidenin sıcağından tutamayan eller canlanıyor biliyoruz! Ancak yazımızın içeriğinde Ramazan pidesinin sıcak tüketilmesinin maalesef ki pek de uygun olmadığını hatırlatmak istiyoruz. Neden mi? Buyurun detaylara…

Ramazan Pidesi Neden Sıcak Yenmemeli?

Biliyorsunuz ki Ramazan pidesi, vücuda pek de iyi gelmeyen karbonhidrat değeri bakımından yüksek bir gıdadır. Bu açıdan bakıldığında her zaman ölçülü tüketmekte fayda vardır ancak maalesef ki büyük bir çoğunluğumuz Ramazan pidesi tüketiminde ölçüyü fena halde kaçırır. Bu ölçü kaçırılması bir de sıcak pideyle olursa kötü etkileri de beraberinde getirir. Gelin, uzmanlara göre sıcak pidenin vücudumuzda yarattığı bazı olumsuz etkileri birlikte inceleyelim.

  • Hazımsızlığa Yol Açar

Sıcak sıcak bir poğaçayı hızlıca tükettikten sonra âdeta midenizde oturuyor hissini mutlaka yaşamışsınızdır. İşte bu his, tamamen hazımsızlığın habercisi! Sıcak sıcak tükettiğiniz Ramazan pidesi de maalesef ki sindirim sisteminizi zorluyor. Posa içeriği pek olmadığı için bağırsak hareketlerini yavaşlatıp kabızlık, şişkinlik gibi sindirim problemlerine davetiye çıkarıyor.

  • Reflüye Yol Açar

Sıcak Ramazan pidesinin neden olduğu rahatsızlıklardan biri de reflü. Mide salgılarının yemek borusu veya ağza kadar yer değiştirmesi olarak tanımlanan reflü, birçok insanın problemiyken Ramazan pidesini sıcak tüketme nedeniyle sizin de probleminiz olmasın.

  • Tahrişe Yol Açar

Sıcak yiyecek ve içecek tüketimleri yemek borusu, ağız içi gibi bölgelerde tahriş oluşturabilir. Ramazan pidesini de sıcak tükettiğinizde maalesef ki dil üzerinde, yanak içlerinde kabarcıklı yaraların oluşmasına neden olabilirsiniz.

  • Kilo Almaya Yol Açar 

Bu zararı bir kez daha hatırlatmak isteriz. Ramazan pidesi sıcakken maalesef ki iradeler daha bir sallanmaya başlar. Bir bakmışsınız pidenin yarısı çoktan midenizin bir köşesini bulmuştur bile! Ramazan pidesi sıcak olsun ya da olmasın yoğun karbonhidrat içeriği nedeniyle hipoglisemi riskini ve insülin direncini artırarak karın bölgesi yağlanmasına yol açar. Kilo almanızı hızlandırarak istemediğiniz sonuçlar oluşturur.

Diyeceğimiz o ki Ramazan pidesinin keyfi her ne kadar sıcakken çıkıyor olsa da Ramazan nefsini burada da kullanıp pidenin en azından ılık hale geçmesini beklemekte ve pideyi her zaman ölçülü tüketmekte fayda var. 

Bizi Takip Edin!

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.