Aşure Günü – Aşure Nedir? & Aşure Tatlısı Nereden Çıkmıştır? Malzemeler ve Tarifleri

Aşure Günü & Aşure Ayı’nın tarihi ne Zaman? Aşure Nedir? & Aşure Kelimesinin Kökeni Nedir? Aşure Tatlısı Nedir? Malzemeleri Nelerdir? & Nasıl Yapılır? Tarifleri ile Sizlerle.

Aşure Günü & Aşure Ayı

Aşure Günü veya Aşura Günü olarak geçmektedir. Hicrî takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günü olarak bilinir. İslam inancında bu günde birçok önemli olay meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet atfedilir. Muharrem ayında oruç ibadeti de yapılır.

Aşure Günü Ne Zaman?

2022 tarihinde Muharrem ayı ne zaman başlayacak insanlar tarafından merak edilen konulardan biri. 2022 Muharrem ayı başlangıcı 30 Temmuz 2022 Çarşamba gününe gelmektedir. Aynı zamanda bugün Hicri yılının ilk günü olarakta bilinir. Muharrem Hicri takvime göre yılın birinci ayı Aşure Ayı dir. Bu yıl Aşure Günü, 8 Ağustos 2022 Pazartesi gününe denk gelmektedir.

Aşure Nedir? & Aşure Kelimesinin Kökeni Nedir?

Aşure Nedir? Arapçada “aşere” on, “âşir” onuncu demektir. Halkımız onuncu gün mânasına gelen “âşir”i, aşure şeklinde telâffuz ederek Muharrem’in onuncu gününe aşure günü ismi vermiş, böylece tarihe de aşure günü olarak geçmiştir.

Aşure Tatlısı Nedir?

“Aşure Tatlısı” ise halklar arasında yüzyıllardır gelen bir rivayete göre Nuh Peygamberin gemisinin salim olarak karaya çıkmasından sonra  gemide geriye kalan yiyeceklerin bir araya getirilerek pişirilmesi ile oluşmuştur.

Aşure aslında dünya üzerinde yaşayan herkesin bir arada ve kardeşçe yaşamasını temsil eder. Çünkü ilahi tüm dinler için kutsal olan bu günde tüm insanlar aynı ocağın başında toplanabilir ve aynı aşı paylaşabilirler. Aşureyi bir araya getiren türlü yiyeceklerin ortaya çıkardığı o leziz tat insanlara birlikte kardeşçe yaşamanın nasıl bir tat ortaya çıkaracağını da gösterir. Ve yüzyıllar öncesinde gelen o mesajı yüzyıllar sonrasına da taşır.

Bizi Takip Edin!

Aşure Malzemeleri Nelerdir? & Nasıl Yapılır? 

Aşure içerisinde çok fazla ve farklı malzemeler kullanılabilmektedir. Özellikle aşurelik buğday, kuru fasülye ve nohut genel malzemelerdir. Aşağıdaki tarfilerimizde tüm listeleri bulabilirsiniz. Nasıl yapıldığını görebilirsiniz. özellike bir adette videolu tarifife sizlerle paylaşıyoruz. 

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.