Kurban Nasıl Kesilir?

100%

Oy ve yorumlarınızı bekliyoruz.

  • Oy Verin :)

[cmtoc_table_of_contents]

Birlik ve beraberliğin simgesi olan bayramlar özellikle Türk toplumunda çok önemli bir yere sahiptir. 

Bayramlardan en önemlilerinden biri de kurban bayramıdır. Kurban bayramında yapılan ibadette oldukça önemlidir. Bizde bu yazımızda kurban nasıl kesilir ve neler yapılmalı bahsediyoruz. Umarım faydalı olur.Gelelim en önemli konuya kurban nerede kesilmeli?

Kurban Nasıl Kesilmeli?

Kesim yapmak için ortam mutlaka hijyenik olmalı. Bunun için belediyelerin keism yerlerinde yapılması daha uygundur. Halka açıkalanda, bahçe veya yollarda kurban kesmek ilerleyen zamanlarda insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Hayvan Nasıl Kesilir?

Hayvan kesilirken kesinlikle acı çekmemeli. Başka hayvanlar ile göz göz gelmemeli. Kesim için mutlaka işini bilen kişileri tercih etmek gerekmektedir. Hayvan kesilirken kıbleye doğru yatık olmalı ve şah damarı 45 saniye içerisinde kesilmeli.

 

Hayvan Nasıl Temizlenir?

Hayvan kesilemden önce tuz yalatmakta derinin daha rahat soyulmasında fayda sağlar. Derisi soyulan hayvan bilir kişiler tarafından parçalanmalıdır. Parçalara ayırdıktan sonra ibadeti yerine getirmek adına eşit şekilde dağıtılmalı.

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır?

Kurban etinin üçte birine tekabül eden miktarının ihtiyaç sahiplerine dağıtılması gerekmektedir. Eğer kurbanı kesen kişinin maddi durumu iyi değilse yada evde çok fazla kişi var ise kurban etinin büyük bir bölümü ona kalabilir. Eğer kurbanı kesen kişinin maddi durumu iyi ise kurban etinin tamamını ihtiyac sahiplerin bağışlayabilir.

Kurbanın derisinide hayır kurumlarına bağışlayabilirsiniz.

Kurban kesmenin topluma faydaları nelerdir?

Özellikle kurban kesip etini dağıtmak, toplumda yardımlaşma ve dayanışmayı güçlendirmek, ticareti canlandırmak, maddi durumur olmayan ailelerin yemek ihtiyacını karşılamak, bireyler arasında sohbet , muhabbet ve ilişkiyi güçlendirir, Manevi değerleri besler.

Kurban eti nasıl saklanır? 

Kurban Eti Nasıl Saklanır?Tüketilme Süresi
Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.