İri Taneli Bulgur Pilavı Tarifi – Harika Kıvamlı – 15 dk’da Hazır

100%
 • Oy Verin!

Lezzetli ve hafif bir yemek olan iri bulgur pilavı tarifini arıyorsanız doğru yerdesiniz! Hemen hazırlanıp pişirilebilen bu nefis yemek tarifi, Duru iri bulgur kullanılarak hazırlanıyor ve özellikle salata ve kısır yapımında tercih edilen iri bulgurla yapılan yemekler arasında en popüler olanı. Hem kolay hem de pratik olan bu tarif, sadece 15 dakikada hazır. İşte iri taneli bulgur pilavı tarifi ve kalori bilgileri ile iri bulgur yemekleri arasında en sevilen tariflerden biri olan bu pilavın sırları. 

Bulgurun ana maddesi buğdaydır. Buğday içeriğinde kepek, endosperm ve öz içerir. Besin öğelerini bir çoğu kepek ve özden geldiği gibi endosprem kısmı ile nişasta ile protein yani enerji veren kısım gelmektedir. Genel olarak bulgur pilavı Türkiye’de oldukça popülerdir ve sofralarımızda enfes şekilde yer alabilmektedir.

 • Sebzeli bulgur pilavı,
 • Domatesli bulgur pilavı
 • Mercimekli bulgur pilavı
 • Salçalı bulgur pilavı
 • Şehriyeli bulgur pilavı
 • Sade bulgur pilavı
 • Tavuklu bulgur pilavı oldukça ilgi gören çeşitleridir. 

İri Bulgur Nedir?

Bulgur çoğunlukla farklı buğday türlerinin kırık kaynatılmış kabuğu çıkarılmış tane olarak geçmektedir. Makarnalık buğdaydan yapılan bir tahıl gıdasıdır. Orta Doğu mutfağından doğmuştur. İri bulgur, genellikle buğdayın özel bir işlemle kabuklarının soyulması, buğdayın haşlanması ve kurutulduktan sonra farklı boyutlarda öğütülmesiyle elde edilen bir tür yiyecektir. “İri” terimi, bulgurun öğütüldüğü boyutu ifade eder. İri bulgur, daha büyük, daha kalın tanelere sahip olduğu için genellikle pilavlar, dolmalar ve bazı salatalarda kullanılır.

İri bulgur, özellikle Ortadoğu, Akdeniz ve Güney Asya mutfaklarında yaygın bir bileşendir. Yüksek lif içeriği ve düşük yağ içeriği nedeniyle besleyici ve sağlıklı bir seçenek olarak kabul edilir. İri bulgur ayrıca, özellikle vejetaryen ve vegan diyetlerinde et alternatifi olarak da kullanılır.

Kısacası, iri bulgur, sağlıklı, besleyici ve çeşitli yemeklerde kullanılabilen bir tür öğütülmüş buğdaydır.

Bulgur İçerisinde Neler Bulunur?

Öz, kepek, çinko, magnezyum, krom, diyet posası, bazı fenaoller, fitatlar, selenyum, B12, bazı B vitaminleri içermektedir. Bulguları ayırırsak eğer Esmer bulgur ve Sarı bulgur gibi iki ana kategoride toplayabiliriz. Onun dışında yemeklerde yapılmasına göre farklılık gösteren bulgular vardır. Verceğimiz tarifte ilgili bulgur türlerinden biri kullanılmaktadır.

Bulgur Türleri & Bulgur Çeşitleri Nelerdir?

iri pilavlık bulgur pilavlık bulgur köftelik bulgur düğürcük & düğü bulgur Midyat bulgur çiğ köftelik bulgur Köftelik bulgura ülkemizde bazı yörelerde farklı isimler verilmektedir. Gaziantep yöresinde köftelik bulgur “simit” olarak geçmektedir. Bulgur rengini buğdaydan alır. Anadolu bölgesinde sarı bulgur çıkmasıda oradaki koşullardan dolayıdır. Renk ham maddeden kaynaklanır. Buna göre bulgur renkleri ve farklı lezzetler tatmamıza  olanak sağlar. Tarifimizde İri Bulgur pilavı tarifimizle farklı bir lezzet durağına yol açıyoruz. Afiyet olsun…

İri Taneli Bulgur Pilavı Malzemeleri

 • 1 bardak iri bulgur
 • 2 bardak et suyu
 • 1 adet kuru soğan
 • 5 adet yeşil biber
 • 1 domates
 • 1 kaşık domates salçası
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • Tuz, karabiber, kuru nane

İri Taneli Bulgur Pilavı Yapılışı & Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

 • Pilav tenceresine tereyağı, ince doğranmış soğan ve biberi atıp soteliyoruz.
 • Rengi dönünce küçük doğranmış domatesle salçayı 10 dakika kavurduktan sonra bulguru atıp 5 dakika daha kavuruyoruz. 2 bardak et suyunu koyup kaynadıktan sonra altını kısıp suyunu çekmesini bekliyoruz.
 • Tuz, karabiber ve kuru naneyi atıp dinlendiriyoruz.

İri Taneli Bulgur Pilavı Besin Değerleri (Bulgur Pilavı Kalorisi)

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori114 kcal% 5.7
Karbonhidrat18.2 g% 6.1
     Lif3.0 g% 11.9
Protein2.8 g% 5.6
Yağ3.4 g% 5.2
     Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini221.7 IU% 4.4
C Vitamini49.8 mg% 83.0
Potasyum241.8 mg% 6.9
Kalsiyum20.7 mg% 2.1
Demir1.4 mg% 7.8

İri Bulgur Orijini, Tarihi ve Detayları

Bulgur, özellikle Orta Doğu, Akdeniz ve Güney Asya mutfaklarında çok eski zamanlardan beri kullanılan bir tahıl ürünüdür. İlk kullanımının M.Ö. 2800 yıllarına kadar giden tarihlerde Mezopotamya’ya dayandığı düşünülmektedir. Daha sonraları tüm Ortadoğu, Akdeniz ve Güney Asya’ya yayılmıştır.

Bulgur, genellikle buğdaydan yapılır, ama arpa ve diğer tahıllar da kullanılabilir. Üretim süreci, hasat edilen buğdayın önce kabuklarının soyulması, daha sonra haşlanması ve son olarak kurutulması ve öğütülmesi şeklindedir. Bu işlem, bulgura onun karakteristik yapısını ve lezzetini verir.

İri bulgur, daha büyük taneleri olan bir bulgur türüdür ve genellikle dolmalar ve pilavlar gibi yemeklerde kullanılır. İri taneli bulgur, pişirildiğinde diğer bulgur türlerine göre daha fazla yapışmaz ve taneler birbirinden daha iyi ayrılır, bu nedenle pilav yapımında tercih edilir.

Bulgur, yüksek lif içeriği, düşük yağ ve kalori içeriği ve yüksek protein değerleri nedeniyle sağlıklı bir gıda olarak kabul edilir. Bu nedenle, özellikle vejetaryen ve vegan diyetlerinde sıklıkla kullanılır. Bulgur ayrıca glisemik indeksi düşük bir gıda olduğu için diyabet hastaları için de iyi bir seçenektir.

Sonuç olarak, iri bulgur, uzun bir tarihe sahip, sağlıklı ve çok yönlü bir gıdadır.

Bizi Takip Edin!

5/5 (1 Review)
Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.