Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir? & Açlık Nasıl Bastırılır?

Özellikle diyet yapanların en çok merak ettiği konu olan tok tutan yiyecekleri bizde bu yazımızda sizler için derledik. O halde gelelim tok tutan yiyeceklere…

Tok Tutan Yiyecekler

  • Kuruyemişler

Günde bir avuç yenilen kuru yemişin içerisinde bulunduğu sağlıklı yağlar sayesinde hem acıkmayı önlediği, hemde vücudun enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda kuru yemişler bazı diyet listelerinde öğün olarak baş sıralarda yer almaktadır.

  • Yeşil Elma

Yeşil elma kan şekerini dengede tutarak tatlı krizlerinizi atlatmanıza ve yemekten önce yendiğinde tokluk hissi vermesi durumda yemek yemeği azaltıyor ve içerdiği bol miktardaki lif sayesinde metabolizma için vazgeçilmez bir yardımcıdır.

  • Baklagiller

Örneğin nohut ve mercimek gibi baklagiller içerdikleri yüksek miktardaki fil ve protein sayesinde sizi tok tutarak açlık hissinizin giderilmesinde yardımcı olur.

Protein açısından yüksek olan yumurta haşlanıp tüketildiği takdirde sizi gün boyu tok tutmaya yardımcı olur.

  • Ayran

Doğal olarak hazırlanmış ayran tükettiğinizde açlık hissiniz yok olacaktır. Yapılan bazı araştırmalara göre de ayran göbek çevresinde biriken yağların yakılmasında da etkili bir rol almaktadır.

  • Avokada 

Son zamanlarda da Türk mutfaklarında yer almaya başlayan avokadoyu tükettiğinizde açlık hissinizin uzun bir süre yok olduğunu göreceksiniz. İçermiş olduğu lif sayesinde metabolizmaya da yardımcı olur.

Doğal yöntemler ile hazırlanmış olan turşuların da tok tuttuğu ve içerdiği yararlı bakteriler sayesinde de sindirim sistemine faydalı olduğu bilinmektedir.

  • Yulaf Ezmesi

Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmasını yanı sıra tok kalmanızı sağlar. Aynı zamanda bol miktarda içerdiği lif ve protein sayesinde sindirim sistemine yardımcı olur.

İçerdiği doğal şekerler sayesinde en masum tatlı olarak adlandırılan hurma aynı zamanda açlık hissini azaltmaya, kan şekerini dengelemeye ve tatlı krizlerinin de önüne geçmeye yardımcı olur.

  • Chia Tohumu

Yine son zamanlarda meşhur olan ve mutfağımıza giren bu besin su,süt veya yoğurt ile şişip jelleşerek tüketildiğinde uzun süre tok kalmanızı ve içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücuda oldukça yararlıdır.

Not: Tabi kide bu besinleri az miktarda tüketmek önemlidir. Bazı besinler çok tüketildiğinde yarardan çok zarar sağlayabilir.

Harika Tarifler Sizi Bekliyor. Tıklayın↵

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.