Brokoli Nedir? Brokoli Nasıl Pişirilir & Saklanır?

Brokoli Nedir? & Brokolinin Tarihi

Brokoli  lahana ailesinde yenilebilir yeşil bir bitkidir. Brokoli, genellikle açık yeşil olan kalın bir saptan dallarına ayrılan en benzer olarak ağaç gibi şekillenmiş, koyu yeşil renkli büyük çiçek başlarına sahiptir.

Brokoli, MÖ 6. yüzyıldan başlayarak kuzey Akdeniz’de ekili Brassica bitkilerinin üremesiyle günümüze gelmiştir. Roma İmparatorluğu zamanından bu yana, brokoli yaygın olarak tüketilmektedir. Çiğ veya pişmiş olarak yenilebilir.

Brokoli özellikle açısından bakıldığında içerisinde C vitamini ve K vitamini oldukça zengindir .

Brokoli Nasıl Pişirilir?

Brokoli ve lahanagiller sülfürofan içermektedir. Bu besinlerin içeriğindeki önemli faydaki bileşenler suda çözünerek pişirme suyuna sızdığı için ve suyununda yenmeden döküldüğü göz önünde bulundurulursa ciddi bir faydalı madde kaybı olduğunu söyleyebiliriz. Pişirme yönetemi o yüzden çok önemlidir.

Brokolinin En Yararlı Pişirme Yöntemi

Brokoli ve akrabaları (lahagiller) gibi sebzelerin 10 dakika kaynatılmasıyla faydalı bileşeni yüzde %20 ile %60 arasında bir oranda kayba uğramasına neden olur. Oysa ki daha az suyla yapılan pişirmelerde, örneğin buharla pişirmede, bu faydalı bileşenin (glukosinolat) kaybını azaltılabilir.

Ayrıca yüksek ateş veya mikrodalga kullanımlarında özellikle 900W gibi yüksek bir dalga frekanslarında pişirmeniz durumunda brokolideki faydalı enzim tahrip olacağından, brokoliyi yeme amacımız olan o faydalı bileşenlerin (glukosinolatların) etkili hale dönüşümü sağlanamayacağı için hiç bir yarar elde edilemeyecektir.

Brokoli Nedir? Brokolinin Tarihi & Brokoli Nasıl Pişirilir? & Brokolinin En Yararlı Pişirme Yöntemi & Brokolinin Saklama Koşulları & Brokoli Besin Değerleri

Brokolinin Saklama Koşulları

Brokolinin bozulmaması için 0-4 derece tutmak gerekir.

Maksimum fayda için detaylar oldukça önemlidir. Doğru pişirilmemiş besinleri yararlı sanıp yememiz sadece kalori kazandırmak dışında başka etkisi olmayabilir.

Brokoli Besin Değerleri

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori26 kcal% 1.3
Karbonhidrat2.5 g% 0.8
     Lif3.0 g% 12.0
Protein3.3 g% 6.6
Yağ0.2 g% 0.3
     Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini143.0 IU% 2.9
C Vitamini115.0 mg% 191.7
Potasyum373.0 mg% 10.7
Kalsiyum105.0 mg% 10.5
Demir1.3 mg% 7.2

♥ Brokoli Kanserden Koruyor. Nasıl mı Detalar için Tıklayın ↵

Bizi Takip Edin!

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.