Bayram Ziyaretlerine Keyif Katacak 5 Tatlı Tarifi

“Nerede o eski bayramlar?” diye soranları böyle alalım. Birbirinden leziz bu tatlı tarifleri, size eski bayramların neşesini yaşatabilir; bizden önermesi!

Eski dostların, uzak-yakın tüm akrabaların, küçükten büyüğe tüm aile büyüklerinin bir araya geldiği bayram ziyaretlerinde en güzel tariflerin hazırlanması da son derece önemlidir. Siz de bayram keyfinizi katlayacak, damakları tatlandıracak seçenekler arıyorsanız böyle buyurun! İşte, bayram günlerini tamamlayacak 5 nefis tatlı tarifi…

Şekerpare

Yokluğunda gönülleri pare pare edecek kadar özlenesi lezzette başka kaç tane tatlı vardır ki? Bolca şerbeti, ağızda dağılan kıvamıyla şekerpare; bayramı en iyi karşılayan tatlılardan biri. Siz de bu bayram tepsilerce şekerpare yapmak isterseniz tarifimiz burada sizi bekliyor:

Ev Yapımı Baklava

Bayram günleri denince baklava olmadan olmaz! Ev baklavaları, bayramdan bir gün önce taze taze pişirilip önce şerbetinin cız ettirmesini, sonra da konukların damaklarını şenlendirmeyi bekler. Bu bayram, baklavasını hazır bekleyen değil de kendi elleriyle hazırlayan tarafta olmayı isterseniz tarifimizi sayfamızı ziyaret ederek hemen inceleyebilirsiniz. İşte, çıtır mı çıtır ev baklavası tarifi:

Revani

Biraz kek, biraz da şerbet desek? Nefis revani dilimleri gözlerinizin önünde uçuşmaya başlar mı? Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan yumuşacık revani, bu kez bayramınızı güzelleştirmek için gelsin! Limon aromasıyla vanilya kokusuyla mest etsin! Siz de onun için hazırsanız revani tarifimiz sizi bekliyor:

Kalburabastı

İsmini, bastırılma suretiyle şeklini veren kalburdan alan kalburabastı; Türk mutfağının yine hatrı sayılır tariflerinden biridir. Sivas ilimizde “hurme tatlısı” olarak, komşumuz Yunanistan’da da “melomakarono tatlısı” olarak anılır. Yunanistan’da bal ve karanfil eklenir, Türkiye’de ise bolca şerbeti onu vazgeçilmez kılmaya yeter. Nefis kalburabastı tatlısına bu bayramda siz de tabaklarınızda yer verin diye tarifimizin detaylarına buyurun:

Kalburabastı Tarifi

Fındık Ezmeli Kadayıf

Çıtır çıtır, tel tel kadayıf tatlısının yeri bir başkadır hepimiz için. Yanına bir parça kaymak, iyi demlenmiş çayla nasıl da mutlu eder. Bolca fıstık da katılmışsa içine, sadece bir dilimiyle doyulması hayli zorlaşır. Bu kez ise fıstık değil, fındık değil fındık ezmesiyle buluşturuyoruz kendisini. Bununla da kalmayıp bayram keyiflerine davet ediyoruz. Siz de bu bayram sohbetlerine çıtır çıtır kadayıf eşlik etsin isterseniz fındık ezmeli kadayıf tarifimiz sizi bekliyor:

Fındık Ezmeli Kadayıf Tarifi

Bizi Takip Edin!

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.