Kurban Eti Nasıl Saklanır?Tüketilme Süresi

Her kurban kesiminden sonra herkesin aklında en büyük sorulardan biri olan kurban eti nasıl saklanır, nasıl muhafaza edilir? İşte bu sorunun cevabı bu yazının altında.

Kurban kesildikten sonra mümkünse hayvanın ölüm katılığına ulaştıktan sonra parçalanmalıdır. Eğer zaman kısıtlı ise hayvan ölüm katılığına ulaşmadan parçalanacak ise etleri ölüm katılığı gidene kadar serin ve kuru bir yerde ayrı ayrı bekletilmelidir.Ölüm katılığı gittikten sonra poşetlere konularak buzdolabında veya derin dondurucuda saklanabilir.Kıyma Yaparken ise en uygunu taze etten yani et tüketilmeden önce kıyma yapılmasıdır. Sakatat ile etlerin aynı ortamda bulundurulmaması yada muhafaza edilmemesi gerekmemektedir.

Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Dondurucuda kırmızı et ürünlerini  dondurma noktası -1.5 / +1.7 derece arasındadır. Kırmızı etin bulunduğu ortam ne kadar sıcak ise etin bozulma ihtimali de o kadar yüksek olur.Bu derecelerde saklanmasının sebebi et bu derecelerde donar ve mikroorganizma oluşumu durur. -18 de dondurulan kırmızı etler 8 aya  kadar saklanabilir. Buzdolaplarının dondurucu/no-frost bölümleri aslında bu işlem için pek uygun değillerdir ancak saklanmaları gerekiyorsa en fazla 4-5 haftaya kadar saklanabilir.

Et yemekleri tariflerimiz sizlerle ↵

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.