Pirinç Pişirme Teknikleri Nelerdir?

Pirinç Pişirme Teknikleri detayları ile sizlerle aşağıda paylaşılmıştır. Pirinç pişirme teknikleri, pirincin türüne ve yapılacak yemeğin türüne göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak, pirinç pişirmek için en yaygın iki yöntem kaynatma ve buharlama yöntemleridir.

Pirinç Pişirme Teknikleri

Pirinç Buharda Pişirme;

Pirinçleri yıkayın ve süzdürün. Tüm malzemeler ile birlikte karıştırın ve kaynatın . Daha sonra kısık ateşe getirerek kapağını kapatın ve tüm sıvıyı pirinçler çekene kadar pişirin. Buharlama yöntemi ise, pirinci önceden yıkayıp sıcak su içinde beklettikten sonra suyunu süzüp bir tencereye koyarak üzerine tuzlu su eklemek suretiyle gerçekleştirilir. Daha sonra, tencerenin üzerine bir buhar kabı konulur ve buhar kabının üzerine kapak kapatılır. Buharın pirinçle temas etmesiyle pirinç pişer. Bu yöntemle pişirilen pirinç, daha sert ve kuru bir yapıya sahip olur.

Pirinç Kaynatma;

Pirinçleri yıkayıp süzün. Pirinçlerin üzerine pirinçlerin 5 katı kadar su ekleyip sürekli karıştırarak kaynatın.Pirinçler hafif diri kıvama gelince fazla suyunu süzdürüp servis edebilirsiniz. Kaynatma yöntemi, pirinci tencereye koyarak üzerine su ekleyip kaynatmak suretiyle gerçekleştirilir. Bu yöntemle pişirilen pirinç, daha yumuşak ve püfür püfür olur. Bu yöntemle pirinç pişirirken, pirinci yıkamak ve önceden suya koymak önemlidir.

Pirinç pişirirken, pirincin türüne ve yemeğin türüne göre değişen ölçüler kullanılmalıdır. Ayrıca, pirincin su oranı, pişirme süresi ve pirinci karıştırma sıklığı da pirinç pişirme işleminde önemli faktörlerdir.

Pilav Nasıl Yapılır?

Pirinçleri yıkayıp süzdürün. Pirinçleri az miktar yağda kavurun üzerine kaynayan sıvıyı ekleyin . Bir iki defa karıştırıp üzerini kapatın kısık ateşte veya önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 15-20 dakika aralığında suyunu çekene kadar pişirip servis edebilirsiniz.

Risotto Nasıl Yapılır?

İtalyan pirinç yemeğidir. Kısa olan pirinçlerin hepsi ile yapılabilen ama genel olarak arboiro ile yapılan kremamsı yapıda bir yemektir.risotto yaparken en önemli nokta pirinçler kavrulduktan sonra kısık ateşte pirince azar azar sıvı eklenip. Her eklemede karıştırılması ile oluşur.Üzerine rendelenmiş parmesan peyniri ile servis edilir.

Bizi Takip Edin!

 

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.