Su İsrafına Karşı Alabileceğiniz 5 Önlem

  • Her alanda kullanımı büyük önem taşıyan su, tüm canlılar için hayat kaynağıdır. Yeryüzündeki su kaynaklarının giderek azalması ise sürdürülebilirliğin ve hayatın devamı için en ciddi tehditlerindendir. Bu noktada, iyi haber şu ki su kaynaklarını korumaya yönelik hepimizin alabileceği küçük önlemler mevcut ve bu önlemler büyük değişimler yaratabilir!
  • Yazımızın devamında su israfına karşı alabileceğiniz basit önlemleri öğrenebilir, günlük hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle su kaynaklarımızın doluluk oranlarına büyük değişiklikler katabilirsiniz!

İşte, su israfına karşı alabileceğiniz hem bütçenize hem de dünyamıza faydalı olacak 5 önlem…

  • Kovaya Biriktirin

Ilık bir duş hepimize iyi gelir, peki ya dünyaya nasıl gelir diye hiç düşündük mü? Hadi! Banyo ve duş hazırlığında muslukları açıp suyun ısınmasını beklerken ne kadar su aktığını ortalama olarak hesap edin… Sonucun korkutucu olduğunu toplamda tonlarca suyun boşa gittiğini görmek, hiç de zor olmayacak! Oysa sıcak su gelene kadar akan suyu bir kovada biriktirip sonrasında da temizlikte değerlendirerek büyük oranda su tasarrufu yapabilirsiniz.

  • Gereksiz Anlarda Musluğu Kapatın

Çoğunluğumuzun unuttuğu, farkında bile olmadığı küçük anlarda büyük su israfları oluşmaktadır. Diş fırçalarken, ellerinizi yıkarken, tıraş olurken, duş sırasında sabunlanırken, bulaşık durularken ve daha birçok anda suyu boşa akıttığınız anları fark edip musluğu hemen kapatmayı unutmayın. Bu sayede sadece ihtiyacınız olan kadar suyu harcayacak, israfı önleyebileceksiniz.

  • Sebze ve Meyveleri Kap İçinde Yıkayın

Sebze ve meyveler her gün tükettiğimiz dolayısıyla da her gün bol suyla temizleme gereği duyduğumuz besinler arasındadır. Bu noktada da yanlış adımlar uygulandığında büyük oranda su israfı gerçekleşir. Sebze ve meyveleri akan su altında yıkamak yerine bol su dolu bir kap içerisinde yıkayarak su israfını önleyebilirsiniz. Ardından kalan suyu da çiçeklere dökerek geri dönüşüm yapabilirsiniz!

  • Makine Kullanın

Sıradaki önerimiz hem sizin iyiliğiniz hem de dünyanın iyiliği için birebir! Biliyorsunuz ki teknolojik ürünler hayatımızı kolaylaştıran en önemli yardımcılardır. Çamaşır ve bulaşıklarınızı elde yıkamak yerine makinelerde yıkamayı tercih ederek suyun en mantıklı şekilde tüketilmesini sağlayabilirsiniz. Tabii, makineleri tam dolduktan sonra çalıştırmayı unutmayın! 

  • Su Dostu Sistemler Kullanın

Ev, iş, okul tüm mekânlarda su dostu sistemlerin kullanılması için öncü olun! Su basıncını artırıp su akışını azaltan yeni nesil sistemler sayesinde sudan aldığınız yararı en üst seviyeye çıkarırken su israfını ciddi ölçüde azaltabilirsiniz.

Bizi Takip Edin!

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.