Su İçmek Zayıflatır mı yoksa Kilo Aldırır mı?

Su İçmek Zayıflatır mı ya da su içmek kilo aldırır mı sorularını bir çok kez kendimize sormuşuzdur. Şimdi genel olarak kiloyu ve su ilişkilerini sizlerle paylaşıyoruz. Metabolizma (Enerjinin Yakılması), Neden Kilo Alıyoruz? & Su İçmek Zayıflatır mı? Bir Saatte Harcanan Kalori Ne Kadardır?

 

“Neden zayıf arkadaşınız her şeyi yiyor da siz hiçbir şey yemediğinizi halde kilolusunuz?”

Metabolizma (Enerjinin Yakılması):

Gözünüz o çikolatalı pastanın ikinci diliminde ama kendi kendini ve güçlü bir sansür uygulayarak yememeye karar verdiniz. Neden? Çünkü mütemadiyen kendinizi kontrol ederek kilonuza dikkat ediyorsunuz. Oysa karşınızda arkadaşınız çoktan ikinci dilimi bitirmiş bile. Nasıl istediği her şeyi yiyip de ince kalabiliyor Kendi kendinize metabolizması sizinkinden hızlı olmalı diye düşünüyorsunuz. Bütün o kaloriler karnında ya da basenlerinde birikmek yerine yakılıyor olmalı?

Bir kez daha düşünün. İnce bireylerin metabolizması aslında kilolulardan daha yavaştır. Evet yanlış okumadınız ince bireylerin daha hızlı değil daha yavaş metabolizmaları vardır. Genel olarak bakıldığında aslında su içmek zayıflatır mı sorusundan çok metabolizmaya bakmak gerekir.

Aslında mantık çok basit ne kadar ekmek o kadar köfte diye bile somutlaştırabiliriz. Nasıl büyük bir araba küçük bir arabaya göre daha fazla benzin yakarsa yeni bir beden de küçük bir bedene göre daha fazla yakıt harcar her gün kullandığınız yakıtın miktarı yani -kaloriler- sizin metabolik hızınızdır.

Kiloluysanız ve fazla kiloları vermek istiyorsanız bu noktada metabolizmanızın nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

Gayret gerektiren bir şey yapıyorsanız açıkça daha fazla enerji-kalori- kullanıyorsunuzdur ama belki de bilmediğimiz enerjinizin çoğunun sadece hayatta kalmak için kullanıldığıdır.

Bunu şöyle açıklayabilirim: Yemek yedikten sonra sindirim sistemimizdeki kaslar yediğimiz besinleri sindirim kanalında ilerletmek için enerji kullanırlar. Yiyecekleri parçalamak da aynı zamanda enerji harcatır.  Ancak sindirim yapmadığınızda bile vücudunuz bol miktarda enerji kullanır.  Mesela karaciğerlerimiz bir çöp konteynırı gibi toksinlerle başa çıkmak için sürekli çalışır. Beynimiz ise uykudayken bile görev kontrol merkezinde her şeyi bir denge ve düzen içerisinde tutar. Kalbimiz mütemadiyen atar ve toplar damarlarımızdan kan pompalar. Aslında bedenimizdeki her hücre sırf hayatta kalmak için hatırı sayılır bir miktarda enerjiye ihtiyaç duyar.

Hiçbir şey yapmıyorken enerjiyi kullanma hızınıza Bazal metabolik hız denir. Zayıfların metabolizması daha hızlıdır derken çoğu insan bunu kasteder.Bedenimiz kalorilerin çoğunu sırf hayatta kalmak için yakar. Temel metabolik hızınız tamamen cinsiyetinize, yaşımıza ve beden ağırlığınıza bağlıdır. Erkeklerde kadınlara, gençlerde yaşlılara göre daha hızlıdır -ve şişmanların Bazal metabolik hızı zayıflara göre daha fazladır.

Neden Kilo Alıyoruz? & Su İçmek Zayıflatır mı?

“Yediklerimizle Yüzleşelim”

Madem şişmanların Bazal metabolik hızı daha fazla nasıl zayıflar o kadar çok yiyip yine de kilo almıyor? doğrusu her zaman böyle olmaz. Araştırmalar çoğu aşırı kilolu kişinin beslenme anketleri ya da ayrıntılı diyet Günlüklerini doldururken yediklerini sürekli az yansıttıklarını gösteriyor. Aslında çoğu kilolu birey çoğu zayıf bireyden daha fazla yer. Bu nedenle su içsek yarıyor psikolojisine girmeden önce yediklerimiz ile ve aynı zamanda yemediklerimiz ile yüzleşmemiz adına bir besin tüketim kaydı yani bir beslenme günlüğü tutmakla başlayıp ilk adım atabiliriz. Bu şekilde zaaflarınızı, eksikliklerinizi ve fazlalıklarınızı görerek uzun vadede kalıcı sonuçlar hedefleyen akılcı çözümler getirebilirsiniz. Artık su içmek zayıflatır mı sorusundan ziyade metabolizmalarımızın nasıl çalıştığını birazda olsa öğrendik.

O zaman bir de yakın.

Kuvvetli egzersiz yakılan kalori miktarında büyük fark yaratabilir Evet ama daha az gayret gerektiren egzersizlerde bir fark yaratacaktır Gününüzün çoğunu oraya buraya koşuşturarak geçiriyorsanız kalori yakar ve genel metabolizma hızınıza bir katkıda bulunursunuz. İşe yürüyerek gidip geliyorsanız ya da çok hareket etmenizi gerektiren bir iş yapıyorsanız, asansör kullanmayıp merdivenleri yürüyerek çıkıyorsanız, metabolizmanın harcadığı kaloriyi arttırırsınız. Ufak şeyler çok fark yaratır.

Su İçmek Zayıflatır mı? & Su İçmek Kilo Aldırır mı?

Bir Saatte Harcanan Kalori Ne Kadardır?

Saatte harcadığımız kalori büyük oranda ne yaptığınıza bağlıdır mesela ortalama 70 kilo ağırlığında orta yaşlarında sağlık yetişkin bir kadın için:

  • 1 saat sakin oturmak 90 kilokalori
  • 1 saat yürümek 280 kilokalori
  • 1 saat jogging 750 kilo kalori  kadar enerji yaktırır.

Diğer taraftan sürekli yaptığımızdan daha fazla kalori alıyorsanız kilo alırsınız bu bu kadar basittir harcamadığınız her 7000 kalori için bir kilogram fazladan vücudunuz yağ depolar. Düşünün ekstra her 3500 kalori için Neredeyse 500 gram yağ.

Ne yazık ki kilo vermek almak kadar kolay değildir. Kendinizi açlık rejimlerine sokarsanız, yağ depolarımızdan geçinirsiniz; enerji elde etmek için bunları yakarsınız  evet. Ama bedeniniz protein de yakmaya başlar ve kas kaybedersiniz.  -insanlar bu yüzden sarkıyorlar. Velhasıl besin alımınızı kısarak önemli besin ögelerinden aldığınız miktarı çok fazla azaltmış olursunuz. Bu noktada nitelikli yemekle az yemek arasındaki fark idrak etmek çok önemli.

Kilo vermeniz gerekiyorsa önce kendinizi tanıyın, sorunu tespit edin, -ki bunda besin tüketim kaydı tutmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Daha sonra kendinize gerçekçi bir hedef belirleyin: mesela beden ağırlığınızın yüzde 10’unu aşmayacak bir kilo kaybı ilk hedef olarak gayet akıllıca ve sağlıklı olacaktır. Bu hedefe ulaştıktan sonra kendinizi tebrik edin ve bir yüzde 5 ya da yüzde 10 luk kilo kaybını daha hedefleme den önce bu kiloyu bir süre korumaya çalışın. Çok yüksek motivasyona veya devam etmek için harika bir iç enerjiye sahip olabilirsiniz. Ancak hırsa kapılıp geldiğimiz kiloyu stabil hâle getirmeden mütemadiyen kilo vermeye devam etme girişimlerinde bulunmayın.

Yani “step-by-step” sindirerek bu aşamayı kaydettiğinizde bedeniniz şekle girdiğinde ve daha enerjik bir hayat şekli benimsediğinizde kendinize suçlu hissetmeden bir sonraki adımda nasıl dengeleyeceğinizi biliyor olarak arkadaşınız kadar pasta yiyebileceksiniz.

Bizi Takip Edin!

1 yorum
  1. Şevki diyor

    Harika bir açıklama olmuş tane tane ..emeğinize saglik

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.