Ramazan Ayı’nda Yapılan 5 Hata

Ramazan Ayı, 11 ay boyunca yorgun düşen sindirim sistemimiz için âdeta bir tatil niteliğindedir. Tabii, belli kurallara dikkat edilir, hatalara düşülmezse…

Yazımızın devamında Ramazan boyunca sık düşülen bazı hatalardan bahsettik. Detayları inceleyerek kendinizde farkındalık oluşturabilir, bundan sonra daha dikkatli olabilirsiniz.

  • Sahur Öğününü Atlamak

Uykunuzu bölmemek, sahur saatine kadar pek de acıkmamak gibi nedenlerle sahur öğününü yapmamayı tercih ediyorsanız bunun Ramazan Ayı’nda yapılan en büyük hatalardan biri olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Oruçlu olduğunuz süre boyunca vücudunuzun enerjisini korumak için için sahur öğününü tamamlamak son derece önemlidir. Sahurda doyuruculuğu yüksek besinler ve bol su tüketerek hem sağlığınızı koruyabilecek hem de Ramazan’ın gerekliliklerinden birini yerine getirmiş olacaksınız.

  • Sahur Sonrasında Hemen Uyumak 

Sağlıklı bir Ramazan Ayı için sadece sahura öğününü tamamlamak yetmiyor. Sahur yemeğini yedikten hemen sonra uyumamak da gerekiyor. Uyku, hepimiz için yemekten daha tatlı olabilir ancak sindirim sistemimiz için hiç de öyle değil. Yemek yiyip hemen uykuya geçmeye çalışmak, tüm sindirim organlarımıza zarar veriyor. Oysa bunun yerine sahur yemeğinden sonra bir süre daha uyanık kalmaya özen göstererek sindirim sürecinizin rahat geçmesini sağlayabilir, organlarınızın sağlığını koruyabilirsiniz.

  • Hızlı Yemek Yemek

Oruç sürecinin uzunluğuyla yoğun bir şekilde yaşadığınız açlık hissi, sizi iftarda çok hızlı bir şekilde yemek yemeye itiyor olabilir ancak bu alışkanlığınızı derhal terk etme zamanı! Hızlı yemek yemek; kan şekerinizin de hızlıca yükselmesine neden olacak, sindirim sürecinizi zorlayacaktır. Bunun yerine orucunuzu iftariyelikle açtıktan sonra 15 dakika kadar bekleyip çorba içmeniz ardından tekrar 15 dakika bekleyip ana yemeğe öyle geçmeniz gerekiyor. Bu sayede hem vücut dengenizi koruyabilecek hem de ölçülü bir şekilde yiyebileceksiniz.

  • Pide Ölçüsünü Kaçırmak

Ramazan pidesi, 11 ay boyunca beklediğiniz lezzetlerden olup onunla buluşunca da doğal olarak hasret gidermeye çalışıyor olabilirsiniz ancak aranıza biraz mesafe koymakta fayda var! Fırından yeni çıkmış sıcacık pideye karşı konulması her ne kadar zor olsa da gün boyu düşen kan şekerinizin kontrolsüzce yükselmemesi ve Ramazan boyunca kilo almamak için pideyi ölçülü bir şekilde tüketmeye özen göstermelisiniz.

  • Tatlı Tüketimini Artırmak

Ramazan boyunca uzun süren açlık, kan şekerinde düşürmeler meydana getirip tatlı isteğinizi yoğunlaştırabilir. Bu nedenle iftarda en çok da nefis tatlılar tüketmenin hayaliyle ölçüyü biraz kaçırabilirsiniz. Hele ki seçiminizi bir de şerbetli tatlılardan yana kullanırsanız tüm dengenizin şaşmasına neden olabilir, özellikle bel çevrenizden kilo almaya başlayabilirsiniz. Dolayısıyla Ramazan boyunca tatlı tüketiminizi artırmamaya, tatlı isteğinizi meyve gibi daha masum seçeneklerle dindirmeye çalışmalısınız.

 

Bizi Takip Edin!

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.