Yılbaşı Çiçeği (kokina)

 

 

Yılbaşı Çiçeği (Kokina) Nedir?

Asıl anavatanı güney avrupa olan kokina bitkisi genel olarak Akdeniz ve iran taraflarında yetişiyor. Türkiye sınırlarında nerede yetişiyor diye bakacak olursak eğer. İstanbul’un ormanlarında yetişiyor diyebiliriz.

Aralık ayının sonlarına doğru daha çok gördüğümüz bu çiçeğe o yüzden yılbaşı çiçeği (kokina) denir.

Kokina isminin anlamı da yunanca olan kırmızı anlamından gelir. Aslında kokina göründüğü gibi kırmızı yeşil bir çiçek değildir. Yeni yıl yaklaşınca yeşil yapraklarının arasına silcan adlı bir meyvenin kırmızı ipler ile yeşil dallara bağlanması ile oluşur.

Yılbaşı çiçeği kokinanın aslında birde tarihi vardır. Eski istanbul rumları kokina çiçeğini yeni yıl süslemelerinde oldukça kullanır ve onlar için büyük önem taşırmış.

Aynı zamanda kokinanın kök yapraklarının da idrar sökücü ve taş düşürücü bir etkisi olduğu söylenmekte ve bunın içinde zaman zaman satılmaktaymış.

Yılbaşı Çiçeği (kokina) Hakkında Hikayeler

Gelelim şimdi kokina hakkında söylenen bir kaç hikayeye….

Kokinanın şans, mutluluk, huzur getireceğine inanılıyor ve kokina çiçeği rengi bozulmadan diğer seneye kadar duruyorsa o evdeki kişinin yeni bir ev satın alacağı anlamını taşırmış.

Kokina hakkında birtakım efsaneler de biliniyor. Kokinanın mutluluk, huzur ve şans getireceğine inanılıyor. Bu yüzden de kokinanın yılbaşı çiçeği olarak adlandırılması şaşırtıcı değil. Rivayete göre eğer evinizdeki kokinalar bir sonraki yılbaşına kadar renkleri bozulmadan aynı şekilde duruyorsa o zaman yeni bir ev satın alacağınız anlamı taşıyor.

Her ne olursa olsun, siz sevdikleriniz ile birlikte her sene mutlu, huzurlu, sağlıklı, tüm dileklerinizin kabul olduğu ve her geçen seninin diğer seneden daha güzel geçtiği nice yıllara..

Yeni yılınız kutlu olsun.

 

 

 

 

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.