Makarna Nasıl Pişirilir & Nelere Dikkat Edilmeli?

Taze hazırlanmış makarna ve kurutulmuş makarnaların pişirilme süreleri tabiki de birbirinden farklıdır. Taze makarna 3-4 dk içerisinde pişerken, kuru makarnalar ise ortalama 7 dk içerisinde pişebilmektedir. Makarna Nasıl Pişirilir temel detayları ile sizlerle.Makarna pişirmek, hızlı ve lezzetli bir öğün hazırlamanın en kolay yollarından biridir; sadece tencereye su ve tuz ekleyin, su kaynayınca makarnayı ekleyin ve paket üzerindeki talimatlara göre 8-12 dakika pişirin. Makarnaları pişirmek için iki yöntem kullanılır.

Makarna Nasıl Pişirilir?

1. Makarnayı Suda Pişirme Yöntemi:

 • Makarnalar genel olarak. ‘al dente’  olarak pişirilir.
 • Su sürekli kaynama derecesinde tutulur.
 • Makarna suyu kaynayınca tuz ilavesi yapılır ve makarna suya atılarak pişirilir. Böylelikle tuzlu suya atılan makarnalar tuzu eşit olarak çekerler.
 • Makarnayı suya atınca ilk 2-3 kere karıştırmak birbirine yapışmaması için önemlidir.
 • Pişmeye devam eden makarnayı ara sıra karıştırarak pişerken yapışmaması için önemli bir unsurdur.
 • 500 gramlık bir makarnayı pişirmek için yaklaşık olarak 4 lt suya ihtiyaç vardır.
 • Makarnalar haşlandıktan sonra yağ ile kaplanarak saklanabilir. Daha sonra kullanılmak istenirse kısa bir süre sıcak suya alınarak veya makarna sosuna ilave edilerek tekrar kullanıma hazır hale getirilebilir.

2. Makarnayı Fırında Pişirme Yöntemi:

Fırında pişirme derken aklımıza ilk gelen isim tabiki de lazanyadır. Lazanya geniş hafif uzun ve dikdörtgen şekilde bir makarna türüdür. Çeşitli sos peynir sebze veya et ürünleri ile hazırlanan bir tür olan lazanyayı takiben  Manicotti, canneloni gibi makarnalarda doldurulduktan sonra fırınlanan makarna türleridir.

Makarna Pişirlirken Nelere Dikkat Edilir?

Makarna pişirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır:

 1. Tencereye su eklerken yeterli miktarda su koyduğunuzdan emin olun. Yaklaşık olarak 1 litre suya 100 gram makarna için 1 çay kaşığı tuz ekleyin.

 2. Makarnayı tencereye ekledikten sonra sık sık karıştırarak yapışmasını önleyin.

 3. Makarnanın pişme süresini mutlaka takip edin ve aşırı pişirmekten kaçının. Al dente yani hafifçe çiğ kalmış makarna, daha lezzetli olacaktır.

 4. Pişen makarnayı süzme işlemi sırasında suyunun tamamını boşaltmayın, biraz suyu tencerede bırakarak sosunuz için kullanabilirsiniz.

 5. Makarna sosu için tercih ettiğiniz malzemeleri hazırlayın ve pişirdiğiniz makarnayla birlikte karıştırın.

Bu ipuçlarıyla, lezzetli bir makarna yemeği hazırlamak oldukça kolaydır.

 

Bizi Takip Edin!

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.